|E hënë, Shkurt 27, 2017

17 Nëntori, Athina në flakë 

Greqi – Kryeqyteti Helen, Athina është përfshirë këtë të enjte nga protesta masive dhe të dhunshme në kujtim të 43 vjetorit të protestave studentore të organizuara në vitin 1973.

Sipas njoftimeve,  të publikuara edhe nga mediat greke rreth 300 anarkistë sulmuan njësitë policore dhe hodhën bomba Molotov rreth Politeknikumit në Athinë, aty ku 43 vjet më parë tanket e ushtrisë vunë poshtë revoltën studentore që la dhjetëra të vdekur.

Një grup protestuesish, të cilët e përshkruajnë veten si anarkiste vunë barriera përpara ndërtesës së Politkenikut. Ndërsa policia tentoi ti shpërndante protestuesit me gaz lotsjellës, duke arrestuar edhe dy persona.

Përpara shpërthimit të përleshjeve rreth 16 mijë persona marshuan në mënyrë paqësore nëpër rrugët e Athinës, duke brohoritur me parulla kundër rritjes së papunësisë, kundër uljes së pagave dhe pensioneve.

11 epeteios-politexneiou molotof

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Arrestohen 2 grekë me hashash made in Albania https://t.co/cYNK0rsSCq https://t.co/rjHqRGfzgf
511 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
EKUILIBRI I RI POLITIK DHE REFORMA QË DUHEJ BËRË DJE

Nga ELTON METAJ -  Opozita po kërkon me këmbëngulje të shtuar, prej disa ditësh, garanci shtesë për zhvillimin e zgjedhjeve...

Close