|E hënë, Shkurt 27, 2017

32 ditë për të fotografuar një pemë (fotot) 

Kjo pemë e veçantë quhet “Presidenti”. Ajo është sekuoja e dytë gjigande më e vjetër në botë dhe është aq e gjatë sa është e pamundur të fotografohet nga një person në një foto.

Steve Sillett, një shkencëtar hulumtues në Universitetin Shtetëror Humbolt, ka konfirmuar madhësinë e pemës dhe statusin si sekuoja e dytë më e madhe në botë, pas “Gjeneral Sherman”.

Pema e quajtur “Presidenti” është 247 këmbë i gjatë dhe rritet në pyjet e Kalifornisë. Maja e saj është goditur nga rrufetë, degët e mëdha kanë dalë jashtë rrugës dhe miliona gjethe bien përdhe.

Stema e pemës “The President”

Volumi i trungut të “Presidentit” është 45 mijë metër kub, ndërsa degët arrijnë në 9000 metër kub.

Pema është emërtuar sipas presidentit Warren G.Harding në vitin 1923, ndërsa pemët rreth saj janë quajtur ‘Shef Sequoyah”, një nga 27 sekuotë më të mëdha në botë,  ndërsa dy të tjera mesatare janë quajtur “Senati” dhe “Shtëpia”.

Sekuotë janë bimë që rriten shumë dhe për një kohë të gjatë për shkak të lëvore së tyre të trashë, e cila mund të përballojë sëmundjet, dëmtuesit dhe zjarret.

Ekipit të fotografëve të National Geographic iu deshën plot 32 ditë punë dhe 126 foto për të fotografuar këtë pemë të bukur në të gjithë lavdinë e saj.

Parku Kombëtar i Sekuosë në Kaliforni

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Arrestohen 2 grekë me hashash made in Albania https://t.co/cYNK0rsSCq https://t.co/rjHqRGfzgf
511 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja të mirat e kripës

Nuk janë te rralla rastet kur ne shtëpi përballemi me momente aspak te kënaqshme, apo me mungesa te materialeve qe...

Close