|E diel, Shkurt 25, 2018

800 Euro gjobë kush përdor fishekzjarre ne Maqedoni. Po në Shqipëri ?! 

103601Autoritetet maqedonase kanë ndërtuar një plan masazh sa i përket mjeteve piroteknike apo fishekzjarreve. 200 deri në 500 euro janë gjobat për gjithë ata që blejnë apo ndezin fishekëzjarre në Maqedoni. Ky paralajmërim është bërë i ditur nga Ministria e Brendshme.

“Blerja apo aktivizimi i mjeteve piroteknike në vende publike, rrugë, oborre, hyrje të banesave, paraqet shkelje ligjore që parashohin dënime prej 200 deri 500 euro. Në rast se këto mjete piroteknike shpërndahen dhe shitën në tregje, atëherë kjo paraqet vepër penale, që parasheh dënime me para por edhe burg deri 3 vjet”, theksohet në një njoftim të Ministrisë së Brendshme të Maqedonisë.

Dënime nga 600 deri në 800 euro do të ketë për prindërit e fëmijëve nën 14 vjeç që lejojnë shpërthimin e mjeteve piroteknike.  o në Shqipëri kur do të ketë një masë të ngjashme. Në kryeqytet por jo vetëm qyteratët në prag të festave duhet të mësohen me zhurmën që bëjnë fishekzjarret, që shpesh duket sikur janë pjesë e një lufte.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Gjendja civile në Strum pa pulla dhe bojë për vulën

Fier - Gjndja civile në...

Close