|E enjte, Janar 18, 2018

9 vjeçari refugjat i mjekuar me hepatit 

Greqi – Pas një icidenti e ka transferuar pacientin në spitalin Hipokratit të Selanikut. Ky ka qënë një fëmijë nga Siria, të moshës nëntë vjeçar, është dërguar në spital në gjendje të qëndrueshme.

Siç shpjegon zëdhënësi i ANA-MPA koordinues Trupi, George Qirici HCDCP së bashku me autoritetet e shëndetit publik filluan dizinfektimin e zonës përreth skenën e personit dhe të tualeteve të kampit. Gjithashtu, ushtria mori përsipër për të kryer të gjitha veprimet, dhe do të bëhen dhe vaksinat nëse është e nevojshme.
Siç thotë ai, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në vendet e origjinës së refugjatëve është vlerësuar se 90% e të rriturve kanë antitrupa ndaj sëmundjeve dhe nuk kan asnjë rrezik.

Gjithashtu HCDCP informon në deklaratë se kontaktet e zakonshme sociale janë rreziku për transmetimin e virusit në popullatën e përgjithshme.

alb36.com/zogla.gr

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Meta takon Nishanin

Tiranë - Ditë e ngjeshur...

Close