|E enjte, Qershor 22, 2017

AKU asgjeson kilogram te tera mishi, bllokon per disa dite dy menca cerdhesh. 

Drejtor i AKU-se Fier

Frederik Cuko , Drejtor i AKU-se Fier

Fier – Qindra kilogram mish I bllokuar vetem per kete periudhe dy javore te muajti Maj nga Autoriteti Kombetar i Ushqimit ne Fier . Sasia e mishit ka qene e pa cerifikuar ndersa rreth 37 kilogram jane gjetur ne kuzhinen e spitalit fier te cilat dyshohen te jene me ngarakesa bakteriale . Do te jene analizat laboratorike ato qe do te percaktojne sakte nese kjo sasi mishi eshte me bakterie apo jo, ka pohuar kreu I AKU-se Fier Frederik Cuko.
Ne sanksionet ndaj njesive te cilat therin dhe tregetojne jashte thertoreve pas konstatimit jane vendosur gjoba dhe eshte bllkuar aktiviteti per 7 subjekte. Kreu i AKU Fier Frederik Cuko eshte shprehur gjithashtu se jane te bllokuara dy baxho, ndersa vazhdon te kontrollohen mbi 70 baxho dhe fabrika te perpunimit te qumeshtit ne qarkun Fier. Kontrolli ndaj tyre kryhet per cilesine dhe nese kane permbajtes te tjere kimik apo organik te cilat rrezikojne shendetin per konsumatorin do te merren masa me gjobe ose bllokim te tyre, ka pohuar Cuko.Gjithashtu Cuko pohoi se : “ Ne dy cerdhe nga kontrolli I ushtruar kane rezultuar se ne kuzhinat e tyre nuk kane te garantuara standartet higjeno – sanitare per te kryer gatimin dhe servirjen e ushqimit per femijet duke shoqeruar ne kete mangesi me bllokim per disa dite te ketyre cerdheve per femije .
Duke marre parasysh periudhen e rritjes se temperaturave te motit si dhe periudhen e sezonit turistik AKU do te rrise konrrollet ne te gjithe vijen bregdetare te qarkut fier dhe sidomos ne bare dhe restorante . Gjtihashtu ne kete peirudhe objekt kontrolli do te jene te gjitha subjektet tregetuese te cilat kane si tendence tregtimin jashte ne mjedse te produkteve ushqimore apo bujqesore.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Puç i ri ?! Zhduken 42 helikopterë

Turqi - Të paktën 42 helikopterë janë zhdukur nga inventari i ushtrisë turke, duke ngritur shqetësime se mund të ketë...

Close