|E martë, Shkurt 21, 2017

Alkooli shkakton këto lloje kanceri 

Një studimi në Universitetin e Otagos (Zelandë të Re) tregon se pirja e alkoolit, edhe pse në mënyrë të moderuar, mund të shkaktojë shtatë forma të kancerit: orofaringut, laringut, ezofagut, mëlçisë, zorrës së trashë dhe kancerin e gjirit

Në fakt, studimet e fundit tregojnë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis alkoolit dhe kancerit, çka mund të ndodhë edhe me konsumin e moderuar të pijeve alkolike. Kjo është një marrëdhënie e vërtetë shkak pasojë, ka thënë një nga studiuesit. Sasia më pak e dëmshme është 2 gota në ditë për meshkujt dhe një për femrat!Punët kërkimore të 10 viteve të fundit, përfshijnë studime të kryera nga Fondi Botëror për Studimet e Kancerit, të Institutit Amerikan. Të gjithë mbështesin lidhjen mes konsumimit të alkoolit dhe kancerit. Edhe pse rreziqet më të mëdha vijnë nga konsumimi i tepruar i pijeve alkoolike, duhet të tregojmë kujdes edhe me konsumin e moderuar të tij, shkruan living. Vdekjet nga kanceri të shkaktuara nga alkooli ishin rreth gjysmë milioni, në vitin 2012, pak më pak se 6% e të gjitha vdekjeve prej kancerit, në botë.

Për Institutin Amerikan do të ishte më mirë të mos pinim as alkol dhe as duhan. Përzierja mes të dyjave është edhe më e rrezikshme.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Biri im, largohu !

Nga  NDRIÇIM MEHMETI   Në fi llim të viteve 1990, shqiptarët filluan të “çajnë ferrën’ dhe të shkojnë ku e ku të mundnin...

Close