|E enjte, Shkurt 23, 2017

Ambasadorja gjermane: Miratoni bazën ligjore për drejtësinë dhe zbatojeni 

Ambasadorja e re e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schütz, kërkoi miratimin e bazës së mëtejshme ligjore për reformën në drejtësi dhe implementimin e saj.

Gjatë një takimi në kuadër të tetorit gjerman ku ishte i pranishëm edhe Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ambasadorja tha se miratimi i ndryshimeve kushtetuese në korrik të këtij viti, ishte kapërcimi i një pengese të madhe.

Schütz: Këto marrëdhënie në 30 vitet e fundit kanë njohur një zhvillim të shkëlqyer. Për mua, e një rëndësie e veçantë që marrëdhëniet politike janë intensifikuar ndjeshëm me procesin e Ballkanit Perëndimor iniciuar prej Gjermanisë, dhe me dhënien e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë.

Vizitat e kancelares Merkel, ministrit të Jashtëm federal, kanë dëshmuar se Shqipëria ndërkohë ka shënuar një progres të rëndësishëm në kuadër të reformave në rrugën e saj drejt përafrimit me BE-në, para se të gjitha në atë të sektorit të drejtësisë, për të cilën miratimi i njëzëshëm i ndryshimeve të Kushtetutës në korrik të këtij viti ishte kapërcimi i një pengese të madhe dhe tani është çështja e miratimit të bazave të mëtejshme ligjore dhe implementimi i tyre.

Unë jam besimplotë, që edhe ju në mënyrë të përsëritur për procesin e përafrimit me Bashkimin Evropian, do t’i mbështesni këto hapa të rëndësishëm brenda mundësive tuaja.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Prangosen porositësit e atentatit ndaj Pajtim Serjanaj .

Tiranë - Në operacionin policor që ka përfshirë gjithë vendin, Policia e Tiranës ka vënë në pranga edhe dy persona,...

Close