|E premte, Prill 28, 2017

Anulohet ndërtimi i impiantit plehrave, shikohet për tjetër vend (video) 

Fier – Debatet e ashpra që janë zhvilluar në mbledhjen e këshillit bashkiak Fier kanë bërë që të anulohet ndërtimi I impiantit të përpunimit të mbetjeve urbane në zonën Plyk – Mbyet dhe ti lihet kohë një komisioni që të gjej disa vende  dhe disa projekte për ndërtimin e impiantit të përpunimit të plehrave që të lër mundësinë e këshillit bashkiak për zgjedhje

Palët politike e kanë interpretuar sipas interest të tyre politik. Këtë vendim të dale sot nga kjo mbledhje

Me hëret perfaqesuesi i kompanise ndertuese te impiantit ka shpjeguar se terheqja e kompanise nga vendodhja e meprashme e ndertimit te impiantit ne Plyk dhe Mbyet ka ardhur pasi studimi i parametrave te qendrushmerise se tokes eahte e paqendrueshme per shkak te rreshkitjeve të dherave nga terreni kodrinor.

Armando Subashi kryebashkiak ka pohuar se ka qënë firma  që është tërhequr për shkak të terrenit dhe shkarjeve që ka zona  pasi ujrat fundor rrezikojnë ndotjen e zonës. Tashmë është lënë kohë që të paraqiten zona të tjera dhe projekte të tjera për ndërtimin e linfildit I cili do të ndërtohet e nuk ka tërheqe pas.

Përfaqsuesit e LSI kanë kërkuar ngritjen e një komisoni  për studimin e vendeve e projekteve që kur të vijnë për miratim në këshillim bashkiak të mos ketë debate të kota  pa fryt

Nga ana e tij Luan Baci kreu I këshilltarëve demokrat por edhe kryetar I PD Fier ka pohuar se kanë qënë protestat e banorëve të zonës Mbyet – Plyk të mbështetur nga PD që bënë tërheqen nga vendimi për ndërtimin e këtij impianti . Nuk jemi kundër pastrimit qytetit dhe ndërtimit të impiantit por të gjendet vendi që nuk shkakton dëme tek banorër

Do të jetë mbledhja e radhës së këshillit bashkiak që do të vendosë se ku  , në cilin vend do të dnërtohet impianti I diegies së mbetjeve  urbane

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Foto hit në internet. Shfaqet në qiell harta e Shqipërisë dhe Skënderbeu https://t.co/jdtwSfeYdR https://t.co/ko8rMn0Pz3
11,371 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shqiptaria që u ndryshon imazhin e të famshmëve në Amerikë (fotot)

Kishim dëgjuar prej kohësh për një emër të njohur që kuron imazhin e personazheve më në zë të Amerikës. Brunilda...

Close