|E hënë, Korrik 24, 2017

Arben Duka thur vargje për plehrat 

Poeti i njohur Arben Duka i thur vargje plehrave. Lexoni më poshtë.

Plehrat do të zhdukin varfërinë e vatrave shqiptare

Arben Duka

27, Shtator 2016

Tri vjet që ndaloi,
plehrat qeveria,
këtu me tre shifra,
u rrit varfëria.

Kaluan tri vjet,
e kuptoi gabimin,
pikërisht tek plehrat,
e gjeti shpëtimin.

Ndaj bëri me ngut,
dhe legalizimin,
se plehrat-këtu,
do sjellin zhvillimin.

Ne naftën dhe kromin,
botës ja dhurojmë,
dhe plehrat e botës,
për qejf importojmë.

Për ligjin e Salës,
kot i bëmë tubimet,
sepse nuk i dinim,
fare përfitimet.

Koka i mjedisit,
i dha mendje gjindjes,
se janë të mira,
plehrat e Rilindjes.

Riciklimi i tyre,
është punë e magjishme,
është një industri,
shumë e rëndësishme.

Nuk e dinte fare,
ky popull legen,
se plehrat e Ramës,
Çlirojnë oksigjen.

Industria jonë,
është shumë e uritur,
se disa fabrika,
me kohë janë ngritur.

Në vatanin tënë,
ku rrojmë me dëshirë,
nga një gjë e pistë,
del një gjë e mirë.

Atje ku del tymi,
shkoni ndonjë ditë,
dhe me ajër jete,
do mbushni mushkritë.

Këtë po e them,
me zenith të bindjes,
sepse këto janë,
plehrat e Rilindjes.

Këto i përkasin,
një të gjelbre listë,
ndaj një gjë e mirë,
bëhet gjë e pistë!

Nga djegia e tyre,
s’ka qeder-or mik,
se tymi i tyre,
s’ka gaz karbonik.

Le të importojmë,
makar dhe një mal,
se nga plehrat kemi,
fitim kolosal.

Kështu na tha shteti,
ndaj kot s’po ja ngop,
tani do t’i themi,
varfërisë: “Stop!”

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia arreston dy shtetas https://t.co/fKf02G3jQq https://t.co/dyJg6F7JsN
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja çfarë të bëni me çorapet e nailonit (video)

Çdo femre kush e di se sa herë i janë shqyer tërësisht çorapet e reja. Në vijim po ju japim...

Close