|E martë, Maj 23, 2017

Ata që vuajnë nga tiroidet, 4-fish më të rrezikuar nga ataku kardiak 

Gjendrat e tiroides të vendosura në pjesën e poshtme të qafës rrëzë në formën e një fluture prodhojnë hormonin thyroxine i cili ndihmon në shumë aktivitete të trupit tuaj, nga sa kalori djeg trupi dhe sa shpejt rreh zemra juaj.

Kur gjendra është hiperaktive(Një gjëndër tepër aktive e tiroides prodhon një sasi të tepërt të hormoneve tiroide që qarkullojnë në gjak)  ose kur prodhohet më pak hormone, ajo mund të bëjë kërdi në trupin tuaj.

Shkencëtarët prej kohësh kanë gjetur se problemet me tiroidet rrjedhin nga një çekuilibër hormonesh që mund të shoqërohem me probleme të zemrës, nga rrahja të parregullta e deri tek sëmundjet kardiovaskulare.

Por së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar lidhjen e atakut të papritur kardiak me problemet tiroidale, raporton CNN

“Studimi ynë tregon se personat me nivele të larta të hormoneve të tiroides, janë 4-fish më të rrezikuar nga një vdekje e papritur, krahasuar me personat që kanë nivel të ulët të tiroides,” ka thënë Dr. Layal Chaker, studiues në endokrinologji dhe epidemiologji në Universitetin Erasmus Medical Center Rotterdam, në Hollandë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Detyrim paraqitje për baban që u denancua për dhunë nga i biri https://t.co/U6qwyRNKLf https://t.co/65rnz6BGpS
11,451 people follow ALB365
Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie Twitter Pic INBUEX Twitter Pic DPtw09
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Festa e Birrës, mijëra vetë mbushin sheshin.

    Korçë - Nis Festa e Birrës në qytetin e Korçës. Mijëra vetë kanë mirëpritur natën e parë të...

Close