|E mërkurë, Janar 17, 2018

Awards Film Festival Cannes: Dritan Kastrati, Erand Hoxha, Gezim Meta, Ekan Gjinaj (Aktorët më të mirë) 

Festivali i Cannes (/ Kaen /) (French: Festival de Cannes), i quajtur deri në vitin 2002, si Festivalin e Filmit Ndërkombëtar  dhe i njohur në anglisht si Festivalin e Filmit në Kanë, është një festival i përvitshëm i filmit zhvillohet në Kanë, Francë , e cila shfaq filma të rinj të gjitha zhanret, duke përfshirë dokumentarë, nga e gjithë bota. E themeluar në vitin 1946, festivali ftesë vetëm është mbajtur çdo vit (zakonisht në maj) në Palais des Festivals et des CONGRES.

Më 1 korrik 2014, bashkë-themelues dhe ish-kreu i French operatorit pay-TV Canal + Pierre Lescure mori si President i festivalit. Bordi i drejtorëve të emëruar Gilles Jakobin si Nderi Presidentit të festivalit.

Festivali i filmit Cannes 2016 u zhvillua në mes të 11 dhe 22 maj 2016. Australian film regjisori George Miller ishte kryetar i jurisë. I, Daniel Blake, i drejtuar nga regjisori britanik Ken Loach, fitoi Palmën e Artë.

Ndër aktorët më të mirë u nominuan edhe aktorët shqiptar që luajnë në USA si Dritan Kastrati, Erand Hoxha, Gezim Meta, Ekan Gjinaj të cilët njihen shumë pak në Shqipëri ose pothuajëse fare edhe pse kan një karierë të pasur në kinemanë amerikane

Në vitin 2017, Festivali de Kanës do të festojë edicionin e tij të 70-vjetorit nga 17 maji deri në 28.

 Histori
Festivali i Filmit të Kanës ka origjinën e vet në vitin 1932, kur Jean Zay, ministri francez i Arsimit Kombëtar, me propozimin e Philippe Erlanger dhe me mbështetjen e britanikëve dhe amerikanëve, të ngritur një festival kinematografik ndërkombëtar. Në vitin 1947, festivali është mbajtur si “film Festival du de Cannes”, ku u prezantuan filma nga vende të gjashtëmbëdhjetë. Në atë kohë parimi i barazisë u prezantua me një juri e përbërë nga vetëm një përfaqësues për vendin. [7] Festivali mbahet tani në Palais des Festivals në, të ndërtuara shprehimisht për këtë rast, edhe pse për 1949 e saj inauguruese çati është e papërfunduar dhe shpërtheu jashtë gjatë një stuhie. Festivali nuk është mbajtur në vitin 1948 dhe 1950 për shkak të problemeve buxhetore. Edhe pse origjina e saj mund t’i atribuohet pjesërisht me dëshirën francez për të konkurruar me Festivalin e Filmit të Venecias Vjeshtë-së, në vitin 1951 Cannes u zhvendos për të pranverës për të shmangur një përplasje bien.

Në vitin 1955, Palme d’Or është krijuar, duke zëvendësuar Prix du Festivalin e Madh i cili ishte dhënë deri në atë vit. Në vitin 1957, Dolores del Rio ishte anëtari i parë femër e jurisë si officielle përzgjedhjes – Anëtar. Në vitin 1959, du Marché Film (e Film Market) është themeluar, duke i dhënë festivali karakter tregtar dhe për të lehtësuar shkëmbimet midis shitësit dhe blerësit në industrinë e filmit. Sot ajo është bërë platforma e parë ndërkombëtare për tregti filmit. [8]

Në vitin 1962, Java kritikët Ndërkombëtare ka lindur, krijuar nga Bashkimi francez e Kritikëve të Filmit, si pjesën e parë paralel të Festivalit të Filmit në Kanë. Qëllimi i saj ishte të shfaqë veprat e parë dhe të dytë nga drejtuesit nga e gjithë bota, të mos rënë pre e tendencave komerciale. [9] Në vitin 1965, një Hommage është kushtuar Jean Cocteau pas vdekjes së tij, dhe ai u emërua President Nderi për jetën. Vitin e ardhshëm, Olivia de Havilland u emërua presidenti i parë femër e festivalit.

Festivali 1968 u ndërpre më 19 maj. Disa drejtorë, si Carlos Saura dhe Milosh Forman, kishin tërhequr filmat e tyre nga konkurrenca. Më 18 maj, regjisor Louis Malle, së bashku me një grup i drejtorëve mori dhomë të madhe të Palais dhe ndërprerë parashikimet në solidaritet me studentët dhe të punës në grevë në të gjithë Francën, [10] dhe në shenjë proteste për largimin e Presidentit të atëhershëm të Kinotekën Française. Autorët e filmit arritur rivendosjen e Presidentit, dhe ata themeluan Shoqatën e regjisorë ‘(SRF) Në të njëjtin vit. [11] Në vitin 1969, SRF, e udhëhequr nga Pierre-Henri Deleau krijuar dy javë drejtorët “, një seksion të ri jo-konkurruese se programet e një përzgjedhje të filmave nga e gjithë bota, dallohen nga gjykimi i pavarur shfaqur në zgjedhjen e filmave. [12]

Gjatë viteve 1970, ndryshime të rëndësishme kanë ndodhur në Festivalin. Në vitin 1972, Robert Favre Le Bret u emërua Presidentin e ri, dhe Maurice Bessy drejtor. Ai menjëherë paraqiti një ndryshim të rëndësishëm në përzgjedhjen e filmave pjesëmarrës. Deri në atë datë, vendet e ndryshme të zgjedhur të cilat filma do të përfaqësojnë ata në festival. Bessy krijuar një komision për të zgjedhur filmat frëngjisht, dhe një tjetër për filmat e huaj. [13] Në vitin 1978, Gilles Jacob mori pozicionin e Presidentit, duke futur kamera Artë çmimin dhe seksionin Un Certain drejtim. Ndryshime të tjera kanë qenë ulja e gjatësisë së festivalit deri në trembëdhjetë ditë, duke reduktuar numrin e filmave të zgjedhur; Gjithashtu, deri në atë pikë Juria përbëhej nga akademikë Film dhe Jakobi filluar për të futur të famshëm dhe profesionistët nga industria e filmit. [14]

Në vitin 1983, një i ri, shumë më të mëdha Palais des Festivals et des CONGRES është ndërtuar për të pritur Festivalin. Ajo ishte me nofkën “Bunker”, duke shkaktuar reagime të shumta kundër tij. [15] Në vitin 1984, Pierre Viot zëvendësuar Robert Favre Le Bret si President i Festivalit.

Stars paraqitur për fotografët janë një pjesë e Kanës folklorit.
Kjo nuk ishte deri në 1995 se Gilles Jacob krijuar seksionin e fundit të përzgjedhjes Zyrtare: la Cinefondation. Qëllimi i tij ishte për të mbështetur krijimin e veprave të kinemasë në botë dhe për të kontribuar në hyrjen e shkrimtarëve të reja skenarin në rrethin e të famshëm. [16] Cinefondation u përfundua në vitin 2000 me La banimit dhe në vitin 2005 L’Atelier. President Nderi i festivalit, Gilles Jacob, u emërua në vitin 2000, dhe në vitin 2002 Festivali zyrtarisht miratoi emrin Festival de Cannes.

Impakt
Festivali është bërë një vitrinë të rëndësishme për të filmave evropianë. Jill Forbes dhe Sarah Rruga argumentojnë në kinemanë evropiane: Një Hyrje (ISBN 0333752104), që Cannes “u bë … shumë e rëndësishme për interesat kritike dhe komerciale si dhe për përpjekjet e Evropës për të shitur filma në bazë të cilësisë së tyre artistike” (faqe 20) [. 17] Forbes dhe Rruga gjithashtu theksojnë se, së bashku me festivalet e tjera të tilla si Festivalin e Filmit të Venecias dhe Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, Cannes ofron një mundësi për të përcaktuar imazhin e një vendi të caktuar për të kinemasë së tij dhe në përgjithësi të nxitur idenë se kinemaja evropiane është “art” cinema . [17]

Përveç kësaj, duke pasur parasysh ekspozim masiv media, festivali jo-publik është ndjekur nga shumë yjet e filmit dhe është një vend popullor për prodhuesit e filmit për të nisur filmat e tyre të reja dhe të përpiqet për të shitur veprat e tyre të shpërndarësit të cilët vijnë nga e gjithë bota.

juritë
Artikulli kryesor: Lista e jurive Festivalin e Filmit të Kanës (filma)
Para fillimit të çdo ngjarjeje, bordi i drejtorëve të festivalit cakton juritë që mbajnë përgjegjësinë e vetme për zgjedhjen që filmat do të marrë një çmim në Kanë. Jurors janë zgjedhur nga një gamë të gjerë të artistëve ndërkombëtarë, bazuar në trupin e tyre të punës dhe respektimin nga kolegët e tyre. [19]

Feature Films – Një juri ndërkombëtare e përbërë nga kryetari dhe filmit apo artit të ndryshme personalitete, të cilët përcaktojnë çmimet për filma në konkurrencë.
Cinefondation dhe Filma të Shkurtër – I përbërë nga kryetari dhe katër personalitete të filmit. Ajo i jep Short Film Palme d’Or, si dhe tre filmat më të mirë të Cinefondation.
Un Certain Regard – I përbërë nga kryetari, gazetarë, studentë në kinema, dhe profesionistëve të industrisë. Ajo çmime të Un çmim të caktuar në lidhje për filmin më të mirë dhe mund të, për më tepër, të nderuar dy filma të tjerë.
Camera d’Or – I përbërë nga kryetari, si dhe regjisorë, teknikë, dhe frëngjisht dhe kritikët ndërkombëtarë. Ata japin filmin më të mirë në çdo kategori.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
“Stuff Nation”: Vizitoni Shqipërinë, do bini në dashuri me të.

Faqja e internetit e Zelandës...

Close