|E martë, Dhjetor 12, 2017

Bamja, kjo bime që i jep fuqi marramendëse njeriut. 

bamjaËshtë perime shumë e përhapur që kultivohet kryesisht në vende të ngrohta me cikël njëvjeçar. Mendimet për origjinën e bamjes janë të ndryshme, që nga Amerika, Azia e Afrika, kurse si vend origjinë më shumë merret ”Abisina”.
Është e ushqyeshme për njeriun, prandaj ka përdorim të madh në gjella.
Për shërim përdoren farat dhe fruta. Rritet rreth 2m dhe prodhon një frutë të gjatë disa këndor nga 8-20 cm. Bamja përmban: yndyrna, proteina dhe kripëra minerale. Gjithashtu konsiderohet edhe si perime me veti pastruese ndaj organizmit.
Konsumimi i saj ka efekt kundër diabetit, ndikon tek të sëmurët me reumatizma të ndryshme, kundër kapsllëkut, te problem me frymëmarrje, fshikëzën urinare, në arterie etj.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Agim  Myrdini – Tre rrogat I mora , por kontratën e punës ende se kemi firmosur (foto e video)

Fier  - Agim Myrdini , 62 vjecari...

Close