|E shtunë, Janar 20, 2018

Banorët – 30 vjet pa uj, politikanët të mos vijnë se do ti hedhim në gropat e serës (fotot) 

Fier – Nuk është legjendë por e vërtetë, 7 mijë banorë të fshtrave Kallm I Madh, Kallm I Vogël dhe Verri prej 30 vjetësh mbuhsin uj në një çesëm, cesën e cila është ndërtuar nga cpimi I një pusi për naftë.

Banorë flasin të revoltuar, nuk prsim më politikanë, po na erdhën do ti hehdim fshaçe në gropat me serë të naftës boll na kan mashtruar, thonë ata.

Edhe pse analizat mjeksore  kanë nxjerr se uji nuk përdoret për të pir por vetëm për të lar , banorët përsëri e përdorin sepse nuk kanë tjetër mundësi zgjidhje.

Në fushata të ndryshme politike ,për zgjedhje lokale e qëndrore ,  politikanë të forcave të ndryshme politike kanë premtuar për uj në banesat e tyre , por uj jo vetëm në banesë nuk ka shkuar po as një cesëm në rrugicë apo lagje.

Me makina, me kafshë , në këmbë , banorët janë të shumtë në cdo orë të ditës që vijnë e marrin uj në këtë cesëm që ndodhet anës rrugës  për në Kallm të Vogël. Fshatrat ndodhen vetën 5 km larg autostrad[s Lushnje – Fier  e situata është e till.

Banorët pohojnë se janë të zhgënjyer. Jemi të djathë e kur fitojnë të majtët këtë na thonë , jeni demokrat rrini pa rrugë e pa uj. Kur fitojnë të djathtët na thonë do e bëjmë, do rregullohet, na thonë banorët. E dinë që jemi të djathtë, e dinë që i marrin votat e nuk bëjnë asgjë.

Të tjerë banorë flasin të revoltuar, nuk prsim më politikanë, po na erdhën do ti hehdim fshaçe në gropat me serë të naftës boll na kan mashtruar, thonë ata.  Besimi tek banorët ka humbur se do të ken uj në banesat e tyre , jan shumë pesimit. Ditët kalojnë , premtimet harrohen dhe banorët e 3 fshatrave  në shekullin e 21 ende pa uj në banesat e tyre

Shikoni fotot

vlcsnap-2016-09-14-10h40m13s32 vlcsnap-2016-09-14-10h40m31s219 vlcsnap-2016-09-14-10h40m47s126 vlcsnap-2016-09-14-10h41m02s8 vlcsnap-2016-09-14-10h41m12s128 vlcsnap-2016-09-14-10h41m23s237 vlcsnap-2016-09-14-10h41m34s91 vlcsnap-2016-09-14-10h41m45s198 vlcsnap-2016-09-14-10h41m58s37 vlcsnap-2016-09-14-10h42m08s172

alb365

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Enca ja përkdhel një fansi pen…n (video)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria,...

Close