|E enjte, Qershor 29, 2017

Banorët e Lazaratit poezi për Arben Dukën. 

ben-duka    Banorë të Lazaratit  i janë kundërpërgjigjur poetit Arben Duka  me një poezi në kuadër të poezisë që ai botoi për aksionin e policisë në fshatin Lazarat. Poezia e tyre është publikuar në rrjetin social facebook. Ata kanë pohuar duke thënë se : ” Arbeni ben nje poezi per ne, ne bejme nje per Benin!”.

O Lazarati me nam ,
Ne gjithe boten bere fame ,
Edhe Benin frymezove ,
gazin e harene ja shtove.
Se ai poet I madh ,
I duhej pak frymezim,
vdes per pak lajka pushti ,
ku sheh flak , e ku sheh tym .
Na flet per operacinin ,
sikur jemi ne Siri ,
na pershkruan dhe suksese ,
u bitis more I zi.
Sa per pulen , po ta them,
Pule lind ,nuk behesh dot,
e pra qe ta dish dhe ti ,
shume cudira ka kjo bote.
Se puna ne Lazarat ,
nuk filloi as dje as sot,
jane ndruar shume pushtete,
pse e lane ma thua dot ?
Po nuk ke se cfare te thuash,
se e kam pergjigjen gati,
ti lepihesh e lajkosesh ,
edhe fryhesh nga inati .
Sa per zgjuarsine e LAZOS,
Po te them ti di shume pak,
tjeter eshte te pretendosh ,
tjeter eshte ta kesh ne gjak.
Sa bukur e thua ,
Dhe gomari dinte ,
Qe po nuk ra LAZUA ,
Rama do te binte .
Ja pra ceshte LAZUA ,
Te mban fatin peng,
dhe pse ti mundohesh ,
te besh ndonje reng.
E bere rrethimin,
Sikur na pushtuan,
Po ti e kupton?
me ke valle luftuan ?
Se emrin e morem,
Sna I dha njeri ,
Ckemi ne me shume
qe se ke dhe ti ?
Po kemi si skemi ,
Ne kemi guxim ,
Dime te rezikojme ,
Dime te mbajme qendrim.
Per te fryre ne vesh ,
ty mund te te fryne
se ne llogjikojme ,
spresim te na shtyjne.
Thjesht sjemi pa Zot,
Sjemi te pa fe,
Ne kemi nje komb,
kemi nje atdhe.
Dime te respektojme ,
I qendrojme tradites,
por ama dhe vallja,
hidhet pas muzikes.
Po qente kush jane ,
Kush te ka kafshuar ,
bo I mjeri ti ,
sa paske duruar.
Me mire nje qen mik,
Sesa nje mik qen,
vazhdo beju lajka ,
te tuve miq o BEN .
Ha nje cope nga torta,
ha te befte mire ,
kur ti kuptosh shijen ,
do duket e peshtyre !

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shuhet aktorja Liza Laska në moshën 88 vjeçare.

     Vlorë - Shuhet aktorja e njohur shqiptare Liza Laska. Aktorja u nda jeta sot në moshën 88-vjecare duke...

Close