|E mërkurë, Janar 17, 2018

Banorët e Plykut i thonë jo ‘Mafies së plehrave’ (foto e video) 

 

Fier – Shkrimtari Italian Roberto Saviano për plehrat do të thoshte se : ““Këshilla që do t’i jepja publikut shqiptar, është: Kujdes! Çdo minierë do t’ju shndërrohet në një vendshkarkim mbeturinash, çdo fabrikë e braktisur do t’ju shndërrohet në një magazinë plehrash. Italia po sheh (dhe jo vetëm Italia mafioze) në hapësirën shqiptare një biznes për mbeturinat.

Një pjesë e banorëve të fshatit Plyk njësia administrative Portëz bashkia Fier të cilat kanë banesat fare pranë vendit ku do të ndërtohet impianti I pëprunimit të plehrave tregojnë arsyet përse janë kundër ndërtimit të këtij impianti.

Ata pohojnë se toka është private dhe jo shtet dhe askush nuk ka shkuar të flas apo negociojë me ta, era që ato lëshojnë nuk mund të jetohet, toka ka rrëshkitje terreni dhe ujrat janë sipërfaqsorë, tunelet që dikur kanë shërbyer për ushtrinë tashmë mund të kthehen në vend strehimi plehrash ku nga lagështira ujrat shkojnë në nëntokë e më pas në burimet ku ata marin ujë për të pirë, larë e kryer shërbime të tjera, tymi që clirohet nga diegia e tyre shkaktonë sëmundje kancerogjene etj si kto, thonë ata

Ata pohojnë se aty do të grumbullohen mbetjet urbane të tre bashkive Fier, Patos e Roskovec.

Banorët pohojnë se ata duan të ndërtojnë fabrikën e pëprunimit plehrave por ne si pronarë toke sna kan pyetur, most ë vijnë, sduam fabrikë pëprunimi plehrash këtu

Banorët pohojën se fshati Plyk përbëhet nga afro 2 500 banorë ndërsa zona ku do të ndërtohet impanti  banojnë afro 300 familje

Shkrimtari Italian Roberto Saviano për plehrat do të thoshte se : ““Këshilla që do t’i jepja publikut shqiptar, është: Kujdes! Çdo minierë do t’ju shndërrohet në një vendshkarkim mbeturinash, çdo fabrikë e braktisur do t’ju shndërrohet në një magazinë plehrash. Italia po sheh (dhe jo vetëm Italia mafioze) në hapësirën shqiptare një biznes për mbeturinat. Sa më shumë dëshirë ka për të bërë biznes nga ana e shqiptarëve, aq më i lartë është rreziku gjeografik, biologjik, natyror për Shqipërinë. Kështu që ky operacion, nëse nuk kontrollohet, pas pesë vjetësh ne do të takohemi përsëri dhe do të themi se si vallë periferitë e qyteteve shqiptare, fshatrat shqiptare janë plot me mbeturina toksike, mbeturina italiane, mbeturina ballkanike. Pra, bëni shumë kujdes!”

E pra tunelet ja ku janë, edhe ish azotiku ja ku është , A duhet të kemi frikë nga mafia e plehrave ?????

vlcsnap-2016-09-28-14h33m07s144 vlcsnap-2016-09-28-14h33m26s81 vlcsnap-2016-09-28-14h33m36s178 vlcsnap-2016-09-28-14h33m45s7 vlcsnap-2016-09-28-14h33m53s95 vlcsnap-2016-09-28-14h34m05s214 vlcsnap-2016-09-28-14h34m15s55

vlcsnap-2016-09-28-10h57m33s83

alb365

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rama – Çakos/ Gjej film tjetër

A janë funksional radarët në...

Close