|E diel, Mars 26, 2017

Banori – Politikanët tremben nga emri i fshatit 

Një njoftim shumë i çuditshëm ka mbërritur në redaksinë e infoelbasani.al. Një banor, që nuk dëshiron të identifikohet, shkruan se emri që mban fshati po u sjell mjaft tersllëk.

Fshati quhet QINAM që, sipas gjuhëtarëve dhe historianëve, e mban këtë nofkë pasi të parët ishin me namë në ritin njerëzor. Që nga ajo kohë fshati nuk ka parë më hajër…

“Më në fund ne e kemi kuptuar se përse nuk vijnë në fshatin tonë. Fajin e ka emri. Asnjë politikan nuk shkel tek ne. Sepse emri i tij tingëllon keq në lajme “qinamasit kërkuan”, “qinamasit thanë”, “qinamasit duan”, “qinamasit bëjnë”, “qinamasit kanë dëshirë”, “qinamasit votuan”. Jemi në hall të madh e nuk dimë çfarë të bëjmë. Po ju drejtohemi edhe ju: A mund të ndryshojë emri i fshatit se ne kemi gjetur pikën e belasë? Shumë prej banorëve po e braktisín fshatin. Në fakt iu pëlqen të krenohen me domethënien, por çfarë ta duan. Ne nuk kemi as rrugë, as ujë, kujdes shëndetësor. Shkurt ne jemi kot. Të na rrojë nami…”

Dhe kjo duket se është mjaft e vërtetë. Rrallë kemi dëgjuar kronika për fshatra shqiptarë si Qelbës, Paulesh, Rrenas, Hundëkuq, Symizë, Kryevidh, Xhylekar etj.

alb365Infoelbasani.al

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
KLSH kallëzim penal për dy ish- zyrtarët e ALUIZNIT.

Tiranë - Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar penalisht dy ish- zyrtarët e ALUIZNIT nën akuzën e legalizimeve të...

Close