|E enjte, Shkurt 23, 2017

BE-ja, takim urgjent pas fitores së Donald Trump 

Ministrat e jashtëm të Britanisë dhe Francës nuk do të marrin pjesë në bisedimet e posaçme të sotshme të BE-së për të diskutuar se si do të ndërveprohet me presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, organizoi takimin e emergjencës në Bruksel pas fitores befasuese të zotit Trump, duke marrë shkak nga politikat e deklaruara që ngrenë pikëpyetje rreth angazhimit të Uashingtonit në Evropë.

Zëdhënësi i Zyrës së Jashtme britanike njoftoi se Boris Johnson nuk do të shkojë në këtë takim, por se do të marrë pjesë në takimin e rregullt të së hënës të Këshillit të Marrëdhënieve me Jashtë.

Zëdhënësi tha se: “Nuk shohim nevojën për një takim të shtuar sot, ndërkohë që kalendari për zhvillimin e zgjedhjeve amerikane ka qenë i paracaktuar prej kohësh. Ka ndodhur një gjest i demokracisë; ka një periudhë tranzicioni dhe ne do të punojmë me administratën e tanishme dhe atë të ardhshme për të marrë rezultatin më të mirë të mundshëm për Britaninë”.

Pas fitores së tij, zoti Trump bisedoi me Kryeministren britanike Theresa May, zëdhënësi i së cilës tha se ishte rënë dakord që marrëdhënia ndërmjet Londrës dhe Uashingtonit është “tepër e rëndësishme dhe tepër e veçantë dhe se ndërtimi i mëtejshëm i saj do të jetë prioritet i të dyve”.
Ndërkohë, agjensia franceze e lajmeve njoftoi se ministri i jashtëm Jean-Marc Ayrault “do të mungojë për arsye axhende”./voa

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ekstradimi – 41 vjeçari, blinte qengja dhe nuk paguante

Tepelenë - Një 41-vjeçari  i dënuar për mashtrim është ekstraduar nga Italia për në vendin tonë. Kelmend Bufazi, rezulton i...

Close