|E premte, Dhjetor 15, 2017

Berisha: Nikolla të dorëhiqet, Braçe: Qeveria t’i përgjigjet çdo maturanti 

Ish/Kryemisnitri Sali  Berisha  i ka kërkuar Misnitres së Arsimit Lindita Nikolla dorehqje te menjehershme nen akuzen për kolpas në sistemin arsimorë dhe korrupsion me pranimet në universitete.

Berisha: “Njeri më të keqpërdorur se sa ju në historinë e këtij vendi nuk është ulur aty dhe mirë të konsiderosh dorëheqjen imediate”.

Përball akzuave dhe ëkrkesës ëpr dorëheqje, Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla ka sqaruar  hapat që do të ndiqen për maturantët që nuk kanë rezultuar fitues, duke thksuar se nuk ka asnjë penalizmi për ta.

Nikolla: “Deri në datën 20 shtator, fasha e  maturantëve më cilësorë do të ketë bërë zgjedhjen se cilën degë do kërkojë. Pas datës 20 secili prej këtyre maturantëve që pas gjithë studimeve apo analizave paraprake që kemi bërë, kanë fituar edhe në 10 degë studimi do zgjedhin vetëm 1. Në degën e studimin zënë vetëm 1 vend. 9 të tjerat janë në dispozicon të të tjerëve”.

Duke e vlerësuar situatën të pa precedent, Ish /Kryeministri i kërkoi parlmentit që të anuloi procedurat e pranimeve në universitete dhe të ngrej një komsion për të shpallur procedurat e reja.

Berisha: “Kërkoj në mënyrë urgjente krijimin e Komisionit dhe anullimin e shpërndarjes së bërë. Vendosjen e preferencës në vendin që meriton. Mos u mashtroni. Janë dhe 300 vende për t’u hapur. Gënjejnë këta”.

Berisha garanatoi maturantet se kane opoziten ne krah ne kete beteje dhe kërkoi nga universitet  private të mos bëhën palë ne  skemen korruptive dhe klineteliste sic e cilesoi ai. Në këtë pikë kryemisnitrit  i’u përgjigj deputeti socialist Eroin Brace.

Brace: “Sali Berisha çohet këtu dhe flet me paturpshmëri për univrsitetet private. Produktin e tij në këtë vend. Madje produktin e tij të biznesit në këtë vend. Që ka konkuruar universitetet publike në këtë vend”.

Deputeti socialist Brace i kërkoi qeverisë dhe drejtueseve të universiteteve  anagazhim maksimal për të sqaruar  c’do maturant  për  procedurën e pranimeve në universitete në mënyrë që ti  jepet fund kaosit të krijuar, ndersa per ish kryeministrin kjo situiate nuk ka vend per sqarime por per anulime.

Braçe: “Angazhim maksimal nga qeveria dhe ministria e arsimit për çdo maturant”.

Deputeti Socialist Ben Blushi, tha se sot në shqipëri të rinjt po shkojn në univesitet falë aplikimit dhe jo dijes.

Blushi: ” Dëgjoj çdo ministër që flet për arsimin përveç Ministres së Arsimit për arsimin. Kanë hall të mos flasë se kjo mos bën një gafë më të madhe se ajo që bëri me kriterin.”

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Largoni kolesterolin e keq me …..

Si ta largoni kolesterolin e keq Avokadot...

Close