|E martë, Janar 17, 2017
  • NA NDIQ NË

Bie ndjeshëm kontrolli i ISIS në Siri e Irak 

Përparimi i shpejtë i të ashtuquajturve Shteti Islamik ISIS nëpër Siri dhe Irak duket të jetë ngadalësuar, me disa humbje të rëndësishme territorial në dy vendet, por me fitime të vogla rreth qytetit qëndror sirian Palmira.

Një raport nga Monitori i Konflikteve IHS në korrik të këtij viti tha se grupi xhihadist kishte humbur rreth ¼ e territorit që kishte në janar të vitit 2015.

ISIS doli në qendër të vëmendjes botërore në qershor të vitit 2014, kur pushtoi qytetin verior të Irakut, Mosulin, dhe pastaj u zhvendos në jug drejt kryeqytetit Bagdad, duke kërcënuar zhdukjen e pakicave etnike dhe fetare të vendit.

Në kulmin e saj, rreth 10 milionë njerëz jetonin në territorin që ishte nën kontrollin e ISIS. Kurse tani analistët e IHS sugjerojnë se kjo shifër ka shkuar në 6 milionë.

janar 2015

Harta e kontrollit te ISIS ne janar 2015

shtator 2016

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Meta – Reforma në drejtësi do kalojë shumë shpejt

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, duke folur gjatë sesionit të dytë të Konferencës së Kryetarëve të Parlamenteve të vendeve të BE-së në Luksemburg me temë “Forcimi i Bashkimit Europian”, tha...

Close