|E mërkurë, Korrik 26, 2017

Bujar Alimani dhe ‘Krom’ pretendent për Oskar 

‘Krom’ dhe  Bujar Alimani vjen me një dramë që është në lidhje me kërkimin e një djali për pavarësi në një familje jofunksionale.
Shqipëria ka paraqitur Bujar Alimani me dramë Chromium për Oskar në kategorinë e gjuhës së huaj.

Një histori e ndjeshme në lidhje me kërkimin e një djali 15-vjeçar për pavarësi si ai përpiqet për të tërhequr larg nga nëna e tij të heshtur dhe të vetmuar, kjo është hera e dytë që e drejtorit si kandidat kombëtar Oscar. Në vitin 2011 tipar Alimani i fundit, Amnesty – rreth vizitave bashkëshortore në një burg – u paraqit në kategorinë e gjuhës së huaj, por nuk arriti për të bërë listën e ngushtë përfundimtar.

Chromium Fredjon Ruci luan Adi, një djalë qetë që jetojnë në një shtëpi të vogël në buzë të qytetit me vëllain e vogël dhe nënën e shurdh-memec. Duke shpresuar për të gjetur disa të pavarësisë dhe të fituar para shtesë, adoleshenti shkon në punë në mënyrë të paligjshme në një minierë e kromit, pa e kuptuar se vendimi do të ketë pasoja për të gjithë familjen e tij.
Thënë kryesisht nëpërmjet të gjata, të shtëna të përbëra me kujdes, ku gjuha e trupit dhe përvojat e brendshme të personazheve të janë më të rëndësishme se dialogu, natyra rebele e djalit pasqyrohet në atë të një mësuesi të ri femër (Mirela Naska) i cili është personi i vetëm i besoni atij.

Filmi, i cili pati premierën e tij botërore në Karlovy Varit është Lindja e seksionit West në vitin 2015 është një bashkëprodhim i Shqipërisë, Gjermani, Greqi dhe Kosovë. Prodhuesit janë 90 Production Gegnia Film dhe Tefta Bejko, Valon Jakupaj, Anita Elsani, Thanos Anastopoulos dhe Stella Theodorakis.

Shqipëria ka paraqitur filma në kategorinë e gjuhës së huaj për Academy Awards nëntë herë nga viti 1996, por kurrë nuk e bëri listën e ngushtë përfundimtar.

http://www.hollywoodreporter.com/news/oscars-albania-selects-chromium-foreign-929983

Reagon Alimani 

Per te gjithe ata qe “pertojne” te lexojne artikullin do deshiroj te sqaroj se kjo eshte kandidatura zyrtare e Shqiperise per nominimet OSCARS..Ka cdo vit rreth 70-80 filma qe perfaqesojne shtetet e tyre..e ne fund ne nominimet finale hyjne vetem 5 prej tyre..Fakti qe Shqiperia eshte ne gare do te thote se jemi aktivë dhe pjese e “pistes”..
Falenderoj te gjithe ata qe me ndoqen ne kete aventure te veshtire ate fundtetori te 2014 , Fredjonin, Klodin, Mirelen, Kasemin, Denisin,Xhevon, Lenen, Bledin, Erionen,Boniten, familjen e kompozitorit Pjeter Gaci dhe gjithe te tjeret..Ilian, Aleksandren, Gentin, Blerten, Miren, Elvisin, Stelen, Andonin, Gezimin, Teon , Tomasin, Elenen, Kolken, Christos, Spiron, Myzon, Lomin,qytetaret e Bulqizes e sidomos nxenesit e shkollave..
Falenderoj Qendren Kombetare te Kinematografise se Shqiperise qe e mbeshteti projektin
Falenderoj Qendren Kinematografike te Kosoves dhe bashkeproducentin Valon Jakupaj, Zgjimin dhe Beratin
Bashkproducenten Anita Elsani dhe Stelen e Thanon..
dhe sigurisht Sabrinen dhe Teften

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Mënyra si rrini ulur në karrige tregon mbi personalitetin tuaj https://t.co/Dn0ekAcAvo https://t.co/WbGjgkN8kd
11,300 people follow ALB365
Twitter Pic NateMain Twitter Pic AnilaLil Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Platini – Ronaldo, miq jo armiq.

Cristiano Ronaldo dhe Michel Platini nuk kanë armiqësi mes tyre. Ylli i Real Madridit e kishte injoruar dy herë kreun...

Close