|E enjte, Korrik 27, 2017

Byroja e Hetimit, FBI do të zbarkojë në Tiranë 

Parlamenti miratoi mbrëmjen e shkuar disa ligje për paketën e reformës në drejtësi, ndërsa bashkë me votat e opozitës u miratua edhe ligji për ngritjen e strukturave të posaçme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit për zyrtarët e lartë e quajtur SPAK.

Ligji, i cili mori 122 vota në favor, parashikon dhe ngritjen e Byrosë kombëtare të hetimit, e cila pritet të funksionojë sipas modelit të FBI-së amerikane.

Sipas Zërit të Amerikës, anëtarët e kësaj Byroje do të trajnohen pranë akademisë së FBI-së. Ata do të kenë në dispozicion teknologjitë më të avancuara të hetimit, ndërkohë që do të detyrohen t’i nënshtrohen dhe testit të së vërtetës.

Një agjent i FBI-së amerikane do të dërgohet gjithashtu në Tiranë për të mbikëqyrur aktivitetin e anëtarëve të Byrosë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ksamilit të ‘mbarsur’ i plasin ujrat (foto e video) https://t.co/fz40qwG8vP https://t.co/U6TAxehqG0
11,299 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ndalohet bullgaria me 21 pako me kanabis

Policia kufitare në pikën e kalimit të Qafë Thanës ka sekuestruar pasditen e kësaj të enjteje një sasi lënde narkotike...

Close