|E hënë, Korrik 24, 2017

Çako: Po drejtoj polici të depolitizuar 

Tiranë – Pas akuzave të ish-kryetarit të LSI Ilir Meta si Haki droga, përgjigjet drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako.

Ai deklaron se vetë pozicioni si drejtues i një institucioni tërësisht jopolitik nuk ia lejon të flasë për akuza politike, por garantoi se është në krye të detyrës.

Ai siguroi se Policia e Shtetit, është një nga institucionet me besueshmëri më të lartë dhe kontrollohet nga aktorët dhe faktorët ndërkombëtarë

Haki Çako:  Unë jam Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, në bazë të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, ligjit për Policinë e Shtetit, Kodit Zgjedhor dhe të gjithë akteve të tjera formative.

Jam autoriteti i drejtimit administrativ-ekzekutiv dhe operacional i policisë së shtetit por jo lider i subjekteve politike.

Në mënyrë kategorike nuk më lejohet të prononcohem pavarësisht nga korendet politike apo edhe interesave të caktuara të tyre.

Përveç faktit që jam duke drejtuar një organizatë të depolitizuar me ligj jam në krye të detyrës dhe do të vazhdoj të jem në krye të detyrës për sa kohë jam duke e zbatuar atë me përpikmërinë më të madhe. Jam duke ndjekur të gjithë procesin zgjedhor.

Policia e shtetit sot është një nga instituticionet e besueshmërisë më të lartë në sigurimin dhe menaxhimin e këtij procesin i cili monitorohet në mënyrë të vazhdueshme por edhe të detajuar nga qendra deri në bazë , dhe në të gjitha strukturat vendore, nga të gjithë aktorët dhe faktorët, sidiomos nga partnerët ndërkombëtarë nga OSBE-ODHIR pranë drejtorive vendore dhe strukturave të tjera të policisë janë të atashuar.

Jam në krye të detyrës dhe do vazhdoj të jem. Jam duke drejtuar një organizatë të depolitizuar.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia arreston dy shtetas https://t.co/fKf02G3jQq https://t.co/dyJg6F7JsN
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Luani i Dritëroit dhe tigri i qeverisë Rama.

1. Nuk e njeh, nuk e ke idenë kush mund të jetë? Fillojmë: quhet Luan Muhametaj, e kam patriot, përmetar...

Close