|E hënë, Qershor 26, 2017

Cannon: “Britania nuk ka vendosur ende Po-në për statusin “. 

      Fier – Ambasad20140616_110740ori Britanisë së madhe në Tiranë, Nicholas Cannon ka deklaruar nga Fieri se vendi i tij ende nuk ka një vendim “pro” ose “kundër” dhënies së statusit kandidat për Shqipërinë.Me këtë deklaratë ai ka hedhur poshtë zërat që kanë qarkulluar në median britanike dhe atë shqiptare se qeveria britanike I ka thene “PO” qeverise shqiptrare.

“Kisha një telefonatë me Londrën por ende nuk  ka asnjë vendim përfundimtar për dhënien ose jo të statusi Shqipërisë ndërsa çështja po diskutohet duke marrë parasysh rregullat strikte te Bashkimit Europian”, ka thënë Cannon.

Pyetjes se përse Londra është në mëdyshje për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë dhe nëse është frika e skeptikeve, ai i është përgjigjur se problem janë një pjesë e shqiptarëve që kanë hyrë në Britani  kanë krijuar disa elemente dhe organizata te krimit të organizuar dhe e trafikimit. Në vitin 1990 ka pasur vetëm 5 mijë shqiptarë ndërkohë që tani janë mbi 100 mijë, kjo do të thotë se ne e kemi derënb hapur për shqiptarët.

Britania e madhë është një nga 5 vendet skeptike për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ndërpritet ndeshja Itali – Shqipëri

Gjyqtari ka ndërprerë përkohësisht ndeshjen Itali - Shqipëri. Shkak për ndërprerjen kanë qenë tifozët shqiptarë, të cilët kanë krijuar tym dhe zhurmë...

Close