|E premte, Dhjetor 15, 2017

Çfarë po ndodh me tokat e Himarës ?! 

2e1ax_default_entry_new-palasaVlorë – Portali himara.gr informë në lidhje me projektet e reja që përfshijnë ndërtimin e gjashtë fshatrave në rajonin e Himarës dhe 2 në Lukovë.

Me tw drejtw lindin pyetjet se :

– Kush është vendbanim i dytë në pritje për t’u licencuar në Dralaio.

– Kush është investitori dhe prodhuesi.

– Si arriti të marrë pronësinë në këtë vend të madh të 100.000 metra katrorë në Dralaio.

Zgjidhje:

Zgjidhja e dytë në pritje për t’u licencuar në Dralaio është Palasë VILLAGE qw ju e shikoni në foto.

Ai është një fshat i madh me një sipërfaqe totale prej 100.000 metra katrorë dhe ka 3 hotele, mbi 30 vila dy-katëshe dhe më shumë se 50 ndërtesa me apartamente deri në tre kate me apartamente për shitje.

Duke gjykuar nga projekti, kur të përfundojë projekti, do të kenë një popullsi prej më shumë se 1500 banorë, ose dhjetë herë sa Palasa aktuale.

Kjo zgjidhje kufizohet në veri nga një tjetër vendbanim, Fshati i Gjelbër bregdetar i cila është i licencuar për kompaninë MANE TCI.

Investitori:

Prodhuesi është shqiptar XH & M Shpk. i cili është ish-kompania Merkaj Shpk. me menaxher (përfaqësuesi ligjor) Fatmir Merkaj.

Tek ajo është shumë e vështirë për të marrë informacion në lidhje me këto plane të Bashkisë së Himarës, ne nuk e dimë në cilën fazë ndodhet të procesit të licencimit. Aktualisht, nuk duket të janë miratuar nga Komisioni i Zhvillimit Kombëtar Shqiptar.

Ai investitor thuhet se ishte përpjekur në të kaluarën për të marrë leje në një vend të veçantë në Dralaio ku u privatizua si një pasuri prej 20.000 metra katrore nga kompania piramidale Kamberi, me vendim të atëhershëm kryeministrit Ilir Meta, me vendim të Këshillit të Kryeministrit më 8 mars 2003 . Ajo është e njëjta kohë që rruga u rindërtua në Logara 2003.

Pronë:2e1ax_default_entry_new-palasa

Në vitin 2010 vendimi i privatizimit nga ish kryeministri Ilir Meta u anulua nga ish kryeministri Sali Berisha pas akuzave për atëhershëm kryetarit të Himarës Vasilis Bollano dhe familjen Lati tw cilët janë pronarët e vërtetë.

Kështu një investitor kishte për të gjetur një tjetër mënyrë për t’u bërë pronar i kësaj prone, por këtë herë në një zonë pesë herë më të madhe.

Pasi blnë pasuri nga ish zëvendës kryetar i bashkisë së Himarës Petromilio kur ishte ish-zëvendës kryetar i bashkisë së Himarës dhe nën kryetari i bashkisë nw periudhën e Victor Matos 2000-2003.

Që nga viti 2006, Petromilios duke u përpjekur për të shitur pronën e cila kishte një vërtetim nga Zyra për Regjistrimin e Pasurisë së Patundshme (Land) Vlorë !!! me një sipërfaqe totale prej 100.000 sq.m.

Ne nuk e dimë se si ai arriti që Petromilios bëhet pronari i kësaj prone si regjistrin elektronik të Komitetit Kombëtar të Kthimit të Tokës Vlorës nuk duket të ketë marrë një vendim për emrin.

Ne e dimë se kjo pronë ishte për shitje për 10 euro për metër katror, por ne nuk e dimë se cili wshtw çmimi përfundimtar të shitjes në XH & M Shpk.

Mbi të kemi shkruar atë që kemi gjetur pas hetimit, por ne ende kemi shumë për të mësuar në lidhje me atë që ndodh në tokë në zonën e Himarës.

alb365.com/himara.gr

One Response to Çfarë po ndodh me tokat e Himarës ?!

  1. Aleks Merxhani

    E pra neqoftese do hapen letrat per tu gjendur pronaret ,ne fakt nuk do gjejne pronaret e vertete por matrapazet e politikes. Politika e shqiperise ka krijuar mbeshtetje nepermjet ketyre Himarjoteve bastarde qe shesin dhe pervetesojne pronat e Himarjoteve I GJITH STAFI POLITIK DHE KESHILLAT E HIMARES DUHET KALUAR PARA DREJTESIS PER CDO VENDIM PER TE ZBULUAR PRONARIN DHE HAJDUTIN.

     

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Tërmeti/ Tundet Shqipëria e Jugut

Një tërmet ka goditur në orët e...

Close