|E diel, Qershor 25, 2017

Corriere della Sera: “Shqipëria , sera europiane e prodhimit të drogës” 

E përditshmja italiane “Corriere della sera” ka publikuar sot artikullin me titull Shqipëria ,sera europiane e drogës”.

43 misione përtej kufirit të financës italiane të zhvilluara në tokën shqiptare nga janarit i këtij viti deri më sot kanë zbuluar 753 mijë bimë marijuanë në një territor prej 213 hektarë.

E përditshmja italiane bën një historik të problematikës së mbjelljes së marijaunës në territorin shqiptar duke e nisur me gushtin e vitit 2004, kur një helikopter i policisë italiane më në bord dy nënkomisar policie, një mareshall i financës italiane e një zyrtar i antidrogës shqiptare, nisi të mbikqyr në rreth 400 metra lartësi, territorin e fshatit të Lazaratit. Ky helikopter u godit me kallashnikov nga banorët e fshatit. Për fat asnjë nuk mbeti i plagosur dhe pse serbatoi kryesor i helikopterit u godit nga plumbat e ulja në aeroporti u bë mjaft e vështirë.

“Prej këtij momenti e deri më sot ka ndryshuar gjeografia, lartësia, niveli i trafikantëve, mjetet, njerëzit, taktikat e mbrojtjes, teknikat e punësimit. Por nuk ka ndryshuar substanca, shkruan “Corriere della sera”, Shqipëria është sera europiane e drogës.”

Cdo vit një avion i financës italiane i modelit Piaggio P166DP1, sipas një marrëveshje me qeverinë shqiptare. në një kuotë prej 1000 metra mbikqyr rreth 20 % të territorit shqiptar, duke përjashtuar qytete, male e lumenj, pra rreth 50 % të territorit kombëtar.

Prej janarit deri më sot ky avion ka kontroluar rreth 21 hektarë të terrenit shqiptar e në 42 operacione kanë zbuluar rreth 753 mijë bië marijuane.

“Duhet mos harruar shkruan e përditshmja italiane se cdo bimë marijaune prodhon jo më pak se 2 kg e gjysëm drogë, madje dhe më shumë. E duke llogaritur se në Puglia në Itali 1 kg drogë shitet rreth 1300 euro, fitimi që do të sillnin 753 mijë  bimët e shkatërruar nga policia në Shqipëri, do t’i kapërcente 2 miliardë eur. Pra rreth 1/4 e PPB ( Prodhimi i Produktit të Brendshëm) të Shqipërisë.

Misioni i Financës italiane në Shqipëri drejtohet nga koloneli Joselito Minuto, e gjatë 3 viteve të fundit janë zbuluar mbi 600 mijë hektarë të mbjella me drogë.

Trafikantët e drogës që zgjedhin të nisen dhe nga ishujt grekë, për të qënë brenda Bashkimit Europian, kanë një rrjet të rëndësishëm  mbrojtje sidomos në rajonin e Pulias e janë skafistë të eksodit të viteve ’90 që  janë shnëdëruar shumë më teknologjikë, të rrezikshëm e aventurierë dhe kur Adriatiku është në stuhi të plotë. Por fitimet ja vlejnë këtë rrezik.

Kërkesa për marijuanë është e përhershme e sunduese, klanet nuk i përsërisin dy herë porositë.

“Por mbi mjetet lundruese transportohen dhe kokainë, armë, e disa thonë dhe muhaxhedinë në vajtje o ardhje për “luftën e shenjtë” në Lindjen e Mesme, shkruan “Corriere della Sera”.

“Pagat e policëve shqiptarë janë të ulëta, pak qindra euro, e ndjenja e nderit për uniformën, qënia i drejtë e respekti për veten, nuk evtiojnë që agjentët të blihen nga trafikantët. Trafikantë janë të fuqishëm, mafiozë, të pasur, me lidhje të rëndësishme.

“Sipas një investigatori, shkruan media italiane, probleni i marijuanës ka qënë gjithmonë. E mund të thuhet se sotështë përmirësuar koshienca ndja këtij fenomeni. Por koshienca për të arrestuar fshatarë që punonë në plantacione e drogës, apo shoferët e furgonave që e transportojnë nuk mjafton. Duhet të arrihet tek krerët e organizatave. Bosët jetojnë mes Shqipërisë e Italisë e fshihen se herë që perceptojnë se po ndodh dicka e kanë frikë arrestimin. Ndodh që një arrestim nuk konkretizohet në Itali ( mos vallë ka spiunë dhe në Itali) e në Shqipëri të kërkuarit i lënë përherë të ikin e zhduken.

Thuhet gjithashtu se në Shqipëri me 400 mijë euro një i kërkuar sistemon praktikën e tij e fiton lirinë e përhershme. Ndoshta për gjithë këtë nuk ka një zgjidhje e nuk do të ketë. Fakt mbetet që 1 kg marijuanë në Pulia shitet sot 1300 euro e në Veri të Italisë 1800 euro”, e mbyll artikullin e saj “Corriere della sera” me autor Andrea Galli.

corriere-della-sera

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Digjen 3 automjete https://t.co/iXuCmA6hjv https://t.co/rcQwtIjavO
11,395 people follow ALB365
Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja 12 shkaqet e puçrave në fytyrë

Janë të shumta shkaqet që ju shkaktojnë puçrra në fytyrë. Për fat të keq, disa zakone të këqija mund të...

Close