|E hënë, Shkurt 20, 2017

Çudia – Përdoruesit e Facebook-ut jetojnë më gjatë 

Është folur gjatë për efektet negative të përdorimit të “Facebook”-ut dhe për varshmërinë që ne krijojmë nga përdorimi i tij, mirëpo tani flasim për efektet pozitive të tij.

Një studim i ri tregon se përdorimi i “Facebook”-ut zgjat jetën e njeriut, normalisht nëse përdoret siç duhet. Në botën tonë gjithnjë e më të globalizuar, gjithnjë e më shumë njerëz janë duke jetuar larg familjeve dhe vendlindjes së tyre. Kjo nganjëherë çon në thyerjen e lidhjeve sociale, duke rritur ndjenjën e vetmisë dhe izolimit.

Përfitimet e të pasurit miq të ngushtë janë të lidhura me jetëgjatësi qysh nga fundi i viteve 1970. Një studim 9-vjeçar tregoi se njerëzit pa lidhje sociale dhe komunitare kishin deri në 2.8 herë më shumë gjasa të vdesin para kohe, sesa ata me lidhje të gjera sociale.

Në fakt, një meta-analizë e më shumë se 148 studimeve zbuloi se lidhjet e forta sociale përmirësojnë shanset e mbijetesës nga më shumë 50%. Hulumtimi, gjithashtu, tregon se vetmia është një faktor rreziku i vdekshmërisë, aq sa pirja e duhanit dhe alkoolit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja shqiptari në listën e anëtarëve sekret të Iluminatit https://t.co/cl79jwTHkL https://t.co/3sdJPBddcW
505 people follow ALB365
Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic DigitalT Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Omer Mamo – Ja arritëm qëllimit. Miratohet statusi i naftëtarit

Ligji për statusin e punonjësve në industrine e naftës dhe të gazit, u miratua me konsesus mes mazhorancës dhe opozitës...

Close