|E diel, Janar 22, 2017

Daçiç kërcënon shtetet e painkuadruara që dëshirojnë ta njohin Kosovën 

Serbi – Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Serbisë u ka bërë apel shteteve anëtare të Lëvizjes së shteteve të painkuadruara që, edhe përkundër presioneve për të njohur pavarësinë e Kosovës, të qëndrojnë të palëkundur në mbrojtjen e normave dhe rendit juridik ndërkombëtar.

“U bëj apel juve që të qëndroni të palëkundur në mbrojtje të normave dhe rendit juridik ndërkombëtar kur flasim për mos-njohjen e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së krahinës sonë jugore dhe tentimeve të tyre unilaterale për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Vitin e kaluar tentuan të anëtarësoheshin në UNESCO, por që, duke iu falënderuar miqve tanë nga e gjithë bota, nga Afrika e deri në Amerikën Latine, nuk ia dolën”, ka thënë Daçiq, transmeton Koha.net.

Daçiq, duke folur para anëtarëve të Lëvizjes, ka thënë se “shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës është në kundërshtim të plotë me Kartën e OKB-së, me aktin final të Helsinkit dhe me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së (1999) që garantojnë integritetin territorial të Serbisë”.

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se përkrahja e bashkësisë ndërkombëtare është kyçe për suksesin e dialogut që po zhvillohet mes Prishtinës dhe Beogradit, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

“Çdo ndryshim i mundshëm i qëndrimit të shteteve që nuk e kanë njohur pavarësinë e shpallur njëanshëm të Kosovës, do të ndikonte negativisht në konstruktivitetin dhe gatishmërinë e palëve në kompromis sikurse edhe në zbatimin e marrëveshjeve veçse të arritura”, ka shtuar Daçiq.

Ai ka porositur se Serbia është e gatshme të zgjidh çështjen e Kosovës me mjete paqësore dhe kjo “nuk është dobësi, por fuqi e jona”.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Media italiane – "Bankers" kontrollohet nga një grup shqiptarësh me qëndër Kanada.

Mediat e huaja I kanë kushtuar artikuj të ndryshëm shpërthimit që ndodhi tre ditë më pare në Marinëz. Ato me ironi pohojnë masakrën e kompanisë Bankers ku pohon ndër të...

Close