|E shtunë, Maj 27, 2017

De Fest ngre siparin, 5 netë festë arti në teatrin “Bylis” (video) 

Fier – De – Fest ka ngritur siparin mbrëmjen e së hënës. Teatër, Pasion, Argëtim

Nga data 10 deri në 14 tetor , cdo ditë në orën 18 magjia e teatrit do të zbresë në Teatrin “Bylis”.

Për pesë netë me rradhë në këtë skenë do të ngjiten trupa profesionistënga Italia, Kosova, Shqipëria.

Dhe jo vetëm kaq…. I madhi Pëllumb Kulla dhe miqtë e tij, në një Shoë të papërsëritshëm, për të gjithë të apasionuarit e artit skenik.

Zbriti në skenë: Armamaxa Teatro (Italia) me pjesën “La Regina Delle Nevi” (mbretëresha e dëborave), (Pikola Operina Rock), me regji të Enrico Messina,

Drejtori i ‘Adria Wealth’ Agron Xoxa ka pohuar se pas aktiviteteve të ngjeshura të verës  u rikthyen në vjeshtë me cfaqe teatrore me trupa jo vetëm nga Shqipëria, ballkani por edhe nga Italia. Për 5 netë Fieri ka festë arti, festë teatrore, ka pohuar Xoxa

Për alb365 Pëllumb Kulla do të pohonte se art është bërë dikur , vite më parë . Ne në kohën tonë bënim art nga mesi e lartë , bënim art me zemër, me shpirt, me duar, me kraharor ku njerëzit shikonin e dëgjonin. Humori dhe arti yn I atyre viteve mbahet mend sot e kësaj dite . Sot bëhet art nga mesi e poshtë sepse nuk ka filtra, ka banalitet, ka pohuar Kulla.

Para fillimit të cfaqes së trupës italiane  kryebashkiaku Armando Subashi ka folur para të pranishmëve se salla e cfaqeve si dhe godina e teatrit “Bylis” do ti nënshtrohet një rikonstruksioni. Iku koha kur këtu  në këtë sallë bëheshin cfaqe edhe për festën e abetares, tashmë do ti kthejmë dinjitetin kësaj skene, të shikojmë majat e këpucëve kur të hymë brenda, ka pohuar Subashi.

Kanë folur  para të pranishmëve edhe Pëllumb Kulla, Leka Bungo, Luftar Paja të cilët kanë dhënë mendimin e tyre.

Për më tepër shikoni videot

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: A është kjo makina 100 mijë euro e Leka Zogut të II? https://t.co/6XCcRijh3X https://t.co/unfUAVRQhB
11,292 people follow ALB365
Twitter Pic gurutran Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Nishani-Qeverisë: Dorëzo pajisjen e përgjimit, mos pengo prokurorinë në hetim

Tiranë - Presidenti i Republikës Bujar Nishani i ka kërkuar qeverisë që të dorëzojë pajisjen e përgjimit dhe të mos...

Close