|E enjte, Shkurt 23, 2017

Deklarata “bombë” nga opozita: Me një drejtësi të pavarur Rama e ka vendin në burg 

Hap pozitiv për një ligj të nisur dhe të shkruar mbrapsht nga maxhoranca. Kështu e cilëson Enkelejd Alibeaj vendimin e Gjykatës Kushtetuese për t’i kërkuar Komisionit të Venecias opinionin për ligjin e ri të vlerësimit të gjyqtarëve e prokurorëve.

Enkelejd Alibeaj: Është hap pozitiv në mënyrë që një ligj i shkruar mbrapsht dhe përkundër asaj që Kushtetuta i jepte në mënyrë të plotë instrumenta kryeministrit për të ushtruar influencë të plotë politike ndaj sistemit të drejtësisë.

Nga studio i lajmeve në Ora Neës Alibeaj tha se ligji duhet tu mbyllë gjyqtarëve çdo hapësirë për tiu shmangur rivlerësimit gjë që sipas tij ai i miratuar nga maxhoranca nuk e bën.

Enkelejd Alibeaj: “Këta gjyqtarë e prokurorë nuk duhet tu jepet asnjë lloj mundësie qoftë dhe teorike që për shkak të ngutit apo qëllimeve diabolike tu japë mundësi të shpëtojnë nga rrjeta e procesit të rivlerësimit.

Duke u ndalur tek debati për kultivimin e drogës, Alibeaj tha se një drejtësi e pavarur nesër mundt ë zbulojë gjurmët e kanabisit që kryeministri tenton ti fshehë.

Enkelejd Alibeaj: Ky kryeministër është fare mirë koshient për faktin që gjurmët e krimit, korrupsionit dhe kanabizimit janë dhe nëse do të hapen nga një drejtësi e pavarur, dhe e ardhmja e tij do të jetë thjesht i zi, në burg “

Edhe pse shpreson për hapjen e negociatave Alibeaj e sheh të vështirë përballë, krimit, korrupsionit dhe kanabizimit të vendit./Ora

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vdes 52 vjeçari, e godet freza duke punuar tokën https://t.co/o0vPH1r2ef https://t.co/Ium6VJYj6D
507 people follow ALB365
Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Renato Myrtaj – Mesazhin kërcënues Basha t’ia çoj Berishës (video)

Fier - ‘Mos guxo të publikosh letrën në të kundër do të harrohesh “, kjo ka qënë një pjesë e...

Close