|E enjte, Qershor 29, 2017

Dieta e mishit te bardhe. 

largea_c06b66b12d1c2476fb70c42b794d1ede1396780915  Mishi i bardhë ka një sërë avantazhesh dhe proteinash me origjinë shtazore, por pa rëndesë yndyre si mishi i kuq, i cili është vështirësisht i tretshëm. Ndaj mishi i bardhë cilësohet si ideali për dobësim.

Mishi i bardhë përveçse te pula, mund të gjendet edhe te kafshë të reja, si viçi fare i vogël, lepuri dhe peshku.

Avantazhet e ngrënies së mishit të bardhë janë:

-Ngop pa shëndoshur, pasi ka pak kalori.

-Furnizon me proteina më të tretshme dhe lehtësisht të përpunueshme nga aparati tretës.

-Stimulon hormonin e mirëqenies.

-Garanton formimin e enzimave dhe antitrupave.

-Një e mirë tjetër e mishit të bardhë është se pjesa më e madhe e yndyrës është e përqendruar në lëkurë, të cilën për ta shmangur, mund ta hiqni para se ta gatuani.

Nëse doni të humbni peshë, ndiqni një regjim ushqimor si më poshtë:

– Konsumoni nga100 gramë mish të bardhë, 4 ose 5 herë në javë

-Shoqërojeni mishin me së paku 250 perime dhe salltë

-Përdorni 80 gramë rizoto në mesditë

-Shoqërojeni me bizele ose barbunja

-Në ditë të ndryshme alteronjeni me mish peshku, i cili gjithashtu është mish i bardhë.

Pjesa tjetër e regjimit ushqimor është e lirë, por mos hani ëmbëlsira dhe mos e teproni me sasi.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Kërkohet nga policia, goditi kalimtaren dhe u largua motorçiklisti.

Lushnje - Më datë 25.09.2014, filloi procedimi penal në gjëndje të lirë për i shtetasin Sh.H vjec 79, banues në...

Close