|E premte, Maj 26, 2017

Divorcet – Në 8 muaj 440 kërkesa për divorce 

Rritja e numrit të divorceve është kthyer në një problem për shoqërinë shqiptare aq sa e ka lëkundur fort ‘’institucionin e martesës’’ në Shqipëri.

“Zgjidhja e martesës” nuk është më një tabu, por një problem që është shtrirë në gjithë shoqërinë shqiptare.

Në gjykatën e Rrethit gjyqësor Fier janë rregjistruar 440 kërkësa për zgjidhje martese për 8 mujorin e parë të 2016.

Nëse do të bënim një krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ka një rritje me 20 raste të kërkesave për zgjidhje martese në Fier.

Sipas avokatit Adrian Merdani, i cili ka qenë i pranishëm në seanca të shumta gjyqësore për zgjidhje martese, ky problem është social, ekonomik, por nuk përjashton edhe raste që mund të jenë psikologjike.

Pikerisht këto bëhen shkak që marrëdhëniet bashkëshortore të tronditen deri të divorci .

Nga ana tjetër, 20 çifte kanë tërhequr kërkesën për divorc pas ndërhyrjes së familjarëvë të tyre dhe ndërmjetësimit në gjykatë.

Gjendja ekonomike e bashkëshortëve, veset si droga, bixhozi, alkooli, niveli arsimor si dhe mentaliteti bëjnë që të krijohen marrëdhënie të vështira në çift duke shkuar tek zgjidhja ekstreme që është divorci.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: MAS/ S’ka ndryshim, e njëjta rregullore për maturën shtetërore https://t.co/iukH1ItTjB https://t.co/IKkA478rcS
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Noka: Avionë më drogë fluturojnë mbi Shqipëri, Rama refuzon monitorimin

Tiranë - PD demokratike ka akuzuar kryeministrin Rama se në territorin e Shqipërisë fluturojnë avionë që janë të lidhur me...

Close