|E hënë, Shkurt 27, 2017

Doni të jeni të lumtur gjatë ditës, ja sa fruta duhet të hani 

Është i ditur fakti që frutat dhe perimet i bëjnë mirë shëndetit, jo vetëm atij fizik por edhe atij mendor. Por një studim i kohëve të fundit i University of Warwick në Australi ka zbuluar se ngrënia e sa më shumë frutave dhe perimeve rrit nivelin e lumturisë, duke reduktuar mundësinë për t’u prekur nga kanceri ose për të pasur goditje në zemër.

Studimi i publikuar në revistën shkencore “American Journal of Public Health”, përfaqëson të parin e kësaj natyre që analizon në nivel shkencor, mirëqenien psikologjike të lidhur me konsumin e frutave dhe perimeve.

Për të arritur në këtë përfundim, siç shkruan “Noa.al”, studiuesit u kërkuan 12 385 personave që të shënonin në një ditar çdo ditë, sasinë e frutave dhe perimeve që konsumonin gjatë ditës, si dhe ndryshimet në nivel emocional.

Personat e përfshirë në studim u monitoruan gjatë viteve 2007, 2009 dhe 2013 në Australi. Të dhënat e mbledhura, sipas shkencëtarëve tregojnë se në harkun kohor të 24 muajve, niveli i lumturisë së pjesëmarrësve ishte rritur në proporcion me sasinë e frutave dhe perimeve që konsumonin, nga një deri në tetë porcione në ditë.

“Ngrënia e frutave dhe perimeve me sa duket stimulon lumturinë tonë më shpejt sesa përmirëson shëndetin. Kështu që shpeshtimi i tyre ka veçse dobi”, shprehet drejtuesi i studimit Andrew Oswald.

Me pak fjalë një dietë e pasur me fruta dhe perime jo vetëm përmirëson linjën trupore, redukton rrezikun për t’u prekur nga kanceri, por mbi të gjitha na bën më të lumtur.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Arrestohet shefi i rendit dhe 3 të tjerë, akuzohen për pengmarrje.

     Kukes - Shefi i Rendit në komisariatin e Kukësit është arrestuar ditën e sotme nën akuzën për shpërdorim...

Close