|E enjte, Janar 19, 2017
  • NA NDIQ NË

E drejta e studimit, reagon PD e Fierit 

Fakti është kokëfortë:
Kanë fituar të drejtë studimi në fazën e parë vetëm 60 maturantë të Fierit. Kujt i përket ky turp?

Matura sivjet duket qartë që ka një problem shumë të madh.
Nëse në shkallë vendi kanë fituar të drejtë studimi 16% e maturantëve, atëherë për Fierin si rreth me peshë në numrin total të maturantëve rreth 10% kandidatët fitues duhet të ishin rreth 20% e aplikantëve.
Por kanë fituar vetëm 2% e tyre.
Të mos kujtojmë këtu që Fieri është qytet me traditë arsimore të paktën prej shumë dekadash.
Shkaqet për një rezultat të tillë mund të jenë vetëm 3:
1- sistemi i përzgjedhjes së kandidatëve për shkollën e lartë është krejtësisht i gabuar dhe i padrejtë, ndaj duhet anuluar menjëherë;
2- matura shtetërore sivjet ka dështuar, është kopjuar në gjithë vendin, ndërsa në Fier jo, ndaj duhet analizuar mirë procesi, u duhet kërkuar ndjesë publike maturantëve fierakë dhe duhen ndëshkuar përgjegjësit;
3- rritja e peshës së notës mesatare të shkollës së mesme është një veprim me pasoja të rënda dhe mesatarja nuk është një kriter i vleshëm, ndaj duhet hequr. Fiktiviteti në notën mesatare dha efekte me pasoja të rënda e të pariparueshme.
Ose të trija së bashku.
Fakti është kokëfortë: kanë fituar të drejtë studimi në fazën e parë vetëm 60 maturantë të Fierit.
Kujt i përket ky turp?

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Përmirëso shikimin me këto ushtrime https://t.co/GWP4zGttJj https://t.co/zOJuQZpdnS
497 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shkatërrohet klani italo-shqiptar, lidhje me Ndrangheta. Sekuestrohen 94 kg kokainë. (Emrat dhe fotot)

Itali - Policia italaine ka shkatërruar një bandë kriminale italo-shqiptare me lidhje të forta me mafian kalabreze Ndrageta. Pjesë e këtij rrjeti që kontrollonte trafikun e drogës nga Spanja dhe...

Close