|E hënë, Nëntor 20, 2017

E pabesueshme! Shkencëtarët arrijnë të krijojnë zemrën e njeriut 

Shkencëtarët kanë zhveshur qelizat e zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë, në të cilën pastaj janë vendosur qelizat njerëzore të cilat janë zhvilluar me sukses në qeliza të zemrës.

Studiuesit kanë thënë që ky zbulim do të revolucionarizojë testimin e ilaçeve, duke mundësuar që ato të testohet në zemra artificiale, si dhe mund të çojë në krijimin e një metode të re për të gjeneruar qeliza të muskujve të zemrës në mënyrë artificiale.

Besohet se një ditë do të arrihet të krijohet një zemër e njeriut tërësisht funksionale, e cila mund të përdoret për transplant.

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Shirat, Bullgaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme .

Bullgari - Ballkani është goditur fort nga përmbytjet dhe pas Shqipërisë dhe Greqisë, Bullgaria është vendi i radhës i prekur...

Close