|E premte, Qershor 23, 2017

Egjipti pret që Trumpi të angazhohet më shumë për Lindjen e Mesme 

Kreu i shtetit egjiptian, Abdel Fattah al-Sissi ka pritshmëri që presidenti i ardhshëm i SHBA-së, Donald Trump do të jetë më i përfshirë se paraardhësi i tij, Barack Obama në çështjet e Lindjes së Mesme, deklaroi ai për agjencinë portugeze të lajmeve “Lusa”.

“Besoj se presidenti i sapozgjedhur Trump do të jetë më i angazhuar dhe në mënyrë më të rregullt në çështjet e rajonit të Lindjes së Mesme”, deklaroi Sissi në një intervistë të publikaur sot.

Sissi që drejton me dorë të hekurt Egjiptin ka marrëdhënie të tendosura me administratën Obama.

SHBA-ja kishte pezulluar një farë kohe ndihmën e saj ushtarake ndaj Egjiptit pasi ish-kreu i ushtrisë, Mohamed Morsi u shkarkua në 2013, presidenti islamik i zgjedhur në formë demokratike një vit më parë. Një represion i hekurt kishte shënjestruar më pas përkrahësit e Morsit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rama – Fevziut/ Kam dështuar https://t.co/dc7ckyShYT https://t.co/bZhSf6tEvn
11,398 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ngjela : Meta ti përgjigjet 5 pyetjeve .

Pse u largua Kryetari i Kuvendit kur degjoi vdekjen e Sokol Fekas? Ç’është kjo e ligë e madhe qe po...

Close