|E diel, Qershor 25, 2017

Elementi mashkullor qe te eksiton. 

80491_1    Sipas një studimi të Journal Neurosience, thuhet se elementi që i tërheq më së shumti femrat dhe që ju ngjall atyre kuriozitet e emocion kundrejt meshkujve, është era e djersës së këtyre të fundit. Mbase shumë pak femra mund të jenë dakord me këtë, por ja që ky është përfundimi i një studimi të mirëorganizuar deri në detaj. Sipas këtij kërkimi, era e fortë e djersës që prodhon trupi i meshkujve pas një aktiviteti të fortë fizik, shkakton tek femrat eksitim. Arsyeja e këtij fenomeni është zbuluar shumë kollaj. Aroma e këtij “parfumi” është mjaft e fortë në disa raste dhe ka aftësinë të rrisë nivelin  kortizolit, iu cili njihet më mirë si hormoni i stresit dhe shkakton emocionimin dhe eksitimin tek femrat.

Sipas mjekes Cindy Meston, përgjegjëse për studimin në fjalë, “vizioni dhe ndjesia e diçkaje që krijon emocione të forta, rrit nivelin e stresit dhe për rrjedhojë dhe tërheqjen seksuale kundrejt seksit të kundërt. Zemra pompon gjithmonë e më shumë, sistemi nervor aktivizohet dhe në këtë mënyrë lind e ngacmohet eksitimi.” Një efekt i ngjashëm mund të provokohet edhe në rastet e kryerjes së gabimeve të mëdha, në argëtimet ekstreme apo në momente të gjendjeve të skajshme shpirtërore.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Rama – Nga Jugu në Veri shkoni të votoni https://t.co/8YlKsInYNJ https://t.co/YG8jGHwAxV
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Blushi në Fier – Jam proçes dizifektimi nga Rilindja

Fier - Ben Blushi pas takimit ne Permet takim pune edhe me përkrahës të partis tij në Fier. Blushi ka...

Close