|E hënë, Korrik 24, 2017

Erdhi Vera, konsumoni shalqi. 

20140512091054412577    Ndërsa stina e ngrohtë ka trokitur, gradualisht po afrojnë edhe ushqimet tipike të saj. Në mesin e tyre është edhe shalqiu, i cili është karakteristik në llojin e tij për shkak të shijes që ka por edhe prej dobive për shëndetin.
Tuli i shalqiut përmban vitamina A, C, potas, hekur dhe magnez. Prania e vitaminës C dhe potasit luan rol kyç në pastrimin e organizmin, hidratimin, për të mbajtur nën kontroll tensionin dhe për të shmangur fryrjen e këmbëve. Në sajë të pranisë së madhe të kripërave minerale, shalqiu shmang ndjesinë e lodhjes, e cila është tipike në ditët me temperatura të larta. Gëzon edhe elementë që luftojnë radikalet e lira, kësisoj edhe plakjen e qelizave. Mes tyre lipoceni, është një element i rëndësishëm pasi redukton mundësinë për tu prekur nga disa lloje kanceri.
Gjithashtu konsumi i rregullt i shalqiut mbron arteriet, mban nën kontroll hipertensionin dhe shmang sëmundjet kardiake. Studime të ndryshme kanë treguar se një fetë shalqi në ditë, është në gjendje të reduktojë ndjeshëm nivelin e kolesterolit në gjak.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sali Berisha shpartallon grupin anti-Basha. https://t.co/R9r2HMsCIB https://t.co/JPBARzCxsh
11,311 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Njeriu!? I ziu

Nga DR NDRIÇIM MEHMETI - Një njeri vret veten në pamundësi për të paguar borxhet, barinjtë nuk dinë gjë për kasën fiskale,...

Close