|E premte, Qershor 23, 2017

Erdogan kërkon marrëdhënie te re me Izraelin 

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërkon të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet me Izraelin.

Por, ai mbetet ende i zemëruar në lidhje me sulmin e një anijeje ndihmëse në Rripin e Gazës, ku u vranë 10 qytetarë turq në vitin 2010, sipas një interviste me televizionin izraelit ”Uvda”.

Kjo është intervista e parë e presidentit turk, Erdogan për një media izraelite që kur dy kombet përmirësuan marrëdhëniet gjatë verës dhe këtë muaj më në fund emëruan ambasadorët, pas gjashtë vitesh.

Izraeli ra dakord të paguajë 20 milionë dollarë si kompensim, kërkoi falje mbi incidentin dhe lejoi Turqinë që të sjellë ndihmë humanitare në Gaza.

Megjithatë, kërkesa kryesore e Ankarasë që Izraeli të heqë bllokimin e saj në Gaza nuk është përmbushur, si pjesë e marrëveshjes së pajtimit, transmeton atsh.

Qeveria e Erdoganit, e kontrolluar nga partia e tij islamike-konservatore “Drejtësi dhe Zhvillim” (AKP), vazhdon të mbajë lidhje të ngushta me Hamasin, një lëvizje islamike militante që sundon Rripin e Gazës ndërkohë që Izraeli e sheh Hamasin si një organizatë terroriste.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sondazhi në Fier, PD merr rezultatin befasues, Gramoz Ruçi mbetet jashtë parlamentit https://t.co/RRS7FDI2Kd
11,396 people follow ALB365
Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Sherr në lokal, plagoset 49 vjeçari.

Shkodër - Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se E.Xhili, 49 vjeç banues...

Close