|E martë, Mars 28, 2017

Erdogan prejashton 28 kryekomunarë 

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, ka thënë sot se Qeveria turke do të marrë kontrollin në udhëheqjen e 28 Komunave, duke i përjashtuar kryetarët e zgjedhur të cilët i akuzon se kanë lidhje me rebelët kurdë.

Njoftimi i Suleyman Soylu vjen vetëm një ditë pasi ministria e Arsimit suspendoi 11.285 anëtarë, përfshirë mësimdhënës, nën dyshimin se ata mund të kenë lidhje me Partinë e Punëtorëve Kurdistian, apo PKK, përcjell Express.

Soylu ka thënë se 28 komunat nuk do të udhëhiqen më përmes “urdhrave të Qandil”, duke iu referuar majës Qandil në veri të Irakut ku lidershipi i PKK është i vendosur.

Ai ka thënë se marrja e pushtetit nëpër këto komuna do të ndodhë brenda 15 ditëve

alb365/express

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: PRANVERA ARABE DHE DIMRI I PERËNDIMIT https://t.co/ZmDqzJPyQc https://t.co/eJCmqPXAXH
4,232 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Kokëdhima – Ruçit : Nuk jua marr partinë, e keni kthyer PS-në në organizatë fisnore

Superdeputeti Koço Kokëdhima, i quajtur ndryshe edhe si kryeministri i Jugut, i është përgjigjur dje në mënyrë të tërthortë kryetarit...

Close