|E premte, Prill 28, 2017

Erëzat kundër gripit dhe të ftohtit 

Merrni sa më shumë antioksidantë, dhe luftoni plakjen me ushqime natyrale që ju ndihmojnë të kaloni dimrin me energji. Shtojini ngjyra jetës suaj të përditshme falë erëzave, dezintoksikuese dhe që forcojnë sistemin imunitar.

Ja erëzat që ju ndihmojnë në dimër:

Karafili

Më parë karafili përdorej për të dekoruar portokallet dhe për të përgatitur një lloj vere. A e dini që të përtypësh një karafil lehtëson simptomat e të vjellës dhe të jep frymëmarrje të freskët. Vaji i saj esencial lufton lodhjen, është analgjezik dhe të jep energji.

Kurkuma e Indisë

Në fakt ajo përdoret për përgatitjen e kerrit dhe sipas studimeve ka efekte antitumorale. Përdorni kurkumanë gjatë gatimit. Për shembull për mëngjes mund të përgatisni qumështin e artë, për rreth një muaj. Falë efektit detoks përmirësoni lëkurën dhe forconi sistemin imunitar.

Xhenxhërfili

Keni dhimbje fyti? Zjeni ujë dhe priteni xhenxhërfilin e freskët në feta, shtoni një lugë mjaltë dhe lëng limoni. Ky çaj ka një efekt detoksifikues dhe falë aftësive të xhinxherit lufton gripërat e stinës.

Piperi

Varietetet e piperit janë shumë. Shtojeni në pjatën tuaj dhe do t’u japë një shije intense. Sipas studimeve, ka aftësi diuretike, antidepreësive dhe është një eliksir i rinisë duke luftuar plakjen

Mente

Rifreskon, lufton të vjellat dhe kur të zë makina, si dhe favorizon tretjen. Përgatisni një çaj menteje pas buke. Shtoni pak portokall ose mandarinë, të pasura me vitaminë C.

Arrëmyshk

Është një antiseptik i fuqishëm për të luftuar dhimbjet reumatizmale dhe për të përmirësuar procesin tretës. Por mos e ekzagjeroni. Arrëmyshku përdoret në sasi të vogla. Mund tia shtoni rizotos apo makaronave të bëra në shtëpi.

Speci djegës

Kur jeni ftohur apo keni dhimbje fyti shfrytëzoni rastin për një pjatë me makarona me vaj, spec djegës dhe hudhra, antibiotikë natyralë. Speci djegës është mbrojtës për zemrën, përmirëson qarkullimin dhe forcon imunitetin.

Shafrani

Sipas studimeve, ka një efekt antidepresiv, dhe ka antioksidantë. Është mjaft i mirë për shëndetin e syve dhe trurit. Ke provuar mjaltë me shafran? Është shumë i shijshëm.

Qimnon

Shtoni pak qimnon në perimet në avull. Sipas studimeve kundërshton veprimin e radikaleve të lira dhe stimulon dhe dezintoksikon mëlçinë, duke ndikuar në mirëqënien e organizmit.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Vasili merr “timonin” e LSI-së https://t.co/fY6oPfP7p5 https://t.co/paWAt706pI
11,371 people follow ALB365
Twitter Pic Ismaelha Twitter Pic nopalli Twitter Pic PaulG121 Twitter Pic Thrashie Twitter Pic angie201 Twitter Pic mcskinni Twitter Pic numba1_c Twitter Pic oliannka Twitter Pic gudnylar Twitter Pic berniesp Twitter Pic tijana92 Twitter Pic Shyma42 Twitter Pic frog146 Twitter Pic suparuak Twitter Pic Shawncha Twitter Pic karineso Twitter Pic soldier_ Twitter Pic YzatisRo Twitter Pic GloriaBr Twitter Pic 0018b
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Protesta – Policia procedon penalisht 5 shtetas

Fier - Më datën 25.11.2015, nga Specialistët për Krimet në Komisariatin e Policisë Fier, u proceduan penalisht shtetasit: A.G, 51...

Close