|E enjte, Qershor 22, 2017

Fieri dhe kryebashkiaku Baftjar Zeqaj . 

fier-day1    …jo më shumë se gjashtë kate i lartë ishte Fieri i 2004 {jo për arsye arkitektonike(!)}. Aty, kishte mbetur ora e “lartësimit” tek tik- taket e 1990- tës. Katër kryebashkiakët e mëparshëm (të viteve të demokracisë shqiptare, demokratë e socialistë) nuk arritën ta vinin në punë atë orë, sadopak, madje, ata, përzunë pothuaj të gjitha firmat fierake të ndërtimit duke shkaktuar një disastër në punësim dhe tregëti. Është shumë e lehtë “puna” e kritizerit, por, sa e vështirë ajo e lëvizjes kompleksive të një qyteti si Fieri… dhe Fieri i 9 vjetve më pas arriti 15 kate lartësi. Remontuesi i suksesshëm i kësaj ore (njerëzore, ekonomike, sociale) gjigante rezultoi të ishte inxhinieri në profesion, tashmë doktor “honoris causa” Baftjar Zeqaj.
Edhe horizontalisht Fieri ndryshoi në po këto 9 vjet, rruga që përmeson qytetin Lindje- Perëndim tashmë ka dy kalime vajtje- ardhje me nga dy korsi, ku projekti i zgjatimit të sajë do të arrij Patosin dhe Plazhin e Semanit. E njëjta metamorfozë ndodhi edhe me përmesoren Jug- Veri, ku loti bashki- Ura e Sheqit do të konvertohet në, pedonale. Ura e Vijës së Ngjalës- “Rotondua” Sheq i Madh është një tjetër sukses i infrastrukturës rrugore fierake, edhe ajo është me dy kalime vajtje- ardhje me nga dy korsi…
Më në fund, Fieri po formësohet si qytet në merit!

alb365.com/Petraq Kote

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Boçi: Do të bllokojmë miratimin e ligjit të arsimit

Tiranë - Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet sot në orën 17:00 në një seancë të posaçme për projektligjin e...

Close