|E diel, Korrik 23, 2017

Forca ushtarake ruse në kufi me Ukrainën 

Ushtria Rusia njoftoi sot se ka formuar dy divizione të reja të këmbësorisë dhe ato do të vendosen në kufirin perëndimor të shtetit.

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu tha se të dy divizionet e reja do të vendosen në qytetet e rajonit Belgorod, Voronezh dhe Smolensk, pranë kufirit me Ukrainën dhe Bjellorusinë, raporton AP.

Sipas tij, 70 për qind e këtyre forcave do të përbëhet nga ushtarë vullnetarë me kontratë, por ai nuk ka specifikuar se sa trupa do jenë në këto divizione.

Shoigu tha se ushtria ka ndërtuar disa objekte të reja për strehim dhe trajnimin e trupave.

Rusia kërkon të zgjerojë listën e ushtarëve vullnetarë, në mënyrë që të rrisë aftësinë ushtarake të vendit.

Kjo vendosje e divizioneve vjen në një kohë të ngritjes së tensioneve mes Perëndimit dhe Rusisë, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjen që Rusia u jep forcave rebele në lindje të Ukrainës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Pushuesit kosovarë gjenë ‘belanë’ në Vlorë https://t.co/AvNwnPz9Rx https://t.co/LFzVxjYHmm
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Emigrantë, Një milion shqiptarë të “huaj” andej dhe këtej.

Tiranë - Nuk po them sa shumë telefonata kam marrë, as numrin e vendeve prej nga janë nisur këto biseda...

Close