|E premte, Shkurt 24, 2017

Forca ushtarake ruse në kufi me Ukrainën 

Ushtria Rusia njoftoi sot se ka formuar dy divizione të reja të këmbësorisë dhe ato do të vendosen në kufirin perëndimor të shtetit.

Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu tha se të dy divizionet e reja do të vendosen në qytetet e rajonit Belgorod, Voronezh dhe Smolensk, pranë kufirit me Ukrainën dhe Bjellorusinë, raporton AP.

Sipas tij, 70 për qind e këtyre forcave do të përbëhet nga ushtarë vullnetarë me kontratë, por ai nuk ka specifikuar se sa trupa do jenë në këto divizione.

Shoigu tha se ushtria ka ndërtuar disa objekte të reja për strehim dhe trajnimin e trupave.

Rusia kërkon të zgjerojë listën e ushtarëve vullnetarë, në mënyrë që të rrisë aftësinë ushtarake të vendit.

Kjo vendosje e divizioneve vjen në një kohë të ngritjes së tensioneve mes Perëndimit dhe Rusisë, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjen që Rusia u jep forcave rebele në lindje të Ukrainës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Të huajt për jetën e natës në Tiranë https://t.co/DdeEvCpedG https://t.co/SQNTpM1Hd3
508 people follow ALB365
Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja raporti i inteligjencës amerikane për Ramën

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama për bashkimin me Kosovën, "Statfor", agjencia e njohur amerikane e inteligjencës ka përgatitur një...

Close