|E martë, Janar 17, 2017
  • NA NDIQ NË

Foto e rrallë e Azem Galicës (foto) 

Në internet po qarkullon një foto që thuhet të jetë e vitit 1915, e që mund të jetë ndër të parat të luftëtarit të madh shqiptar, Azem Galica.

Galica ishte organizator i lëvizjes së armatosur në Kosovë kundër pushtuesve serbë gjatë viteve 1912 – 1924.

Ai vdiq më 26 korrik 1924 në moshën 35-vjeçare. Varri i tij në shpellën “Quku që kërset”, 75 metra i thellë, mbetet i fshehur 47 vjet, meqë ai kishte kërkuar që serbët të mos e marrin vesh se ai nuk është më gjallë.

Në këtë foto, Galica është në kalë, ndërsa është bërë nga fotografi i njohur, Kel Marubi.

alb365/Telegrafi/

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Politika, Zgjedhjet dhe Ekonomia Monetare Botërore!

Nga: ENEA NDREU -  Si Banka Federale e SHBA-së (Fed) dhe Banka Qendrore Evropiane (BQE) janë pronarë të riprodhimit të parasë. Ata prodhojnë para bazë. Në krye të prodhimit të...

Close