|E hënë, Shkurt 27, 2017

Ftoi dhe vlerat e tij 

Ftoi është një frut që ndoshta është kultivuar nga njeriu dhe më herët se molla apo dardha, fruta të cilave u ngjason shume, sepse bën pjesë në të njëtën familje.

“Mollë e artë” njihet ndryshe ftoi në mitologjinë Greke. Duke qenë në muajt e vjeshtës ju këshillojme që të përfitoni për të konsumuar këtë frut. Ftoi ka shumë vlera ushqyese, që ndihmojnë veçanërisht në shëndetin kardiovaskular dhe gastrointestinal.

Vlerat ushqyese për 100g ftonj: Ujë 83.8 g; proteina 0.4 g; kcal 57 g; yndyrë 0.4 g ; karbohidratet 15,3 g; sheqer 0 g; fibra 1.9 g; kalium 197 mg ; kolesterol 0 g.

Ftoi është i rëndësishm për shëndetin kardiovaskular pasi është i pasur me pektin, një fibër e tretshme dietetike. Ky frut ndihmon në ekuilibrimin e glukozës dhe kolesterolit në gjak. Gjithashtu ftoi ndihmon në shëndetin e aparatit tretes falë substancave që ndihmojne tretjen.

Një gotë me lëng ftoi do të ndihmonte sistemin imunitar duke rigjeneruer të gjitha funksionet tregojnë studimet e fundit. Një gotë çdo ditë për mëngjes parandalon sëmundjet e dimrit.

Një nga mënyra e përdorimit të ftoit: mund të gatuhet në pak ujë me një ose dy lugë sheqer kafe dhe një shkop kanellë dhe mund të konsumohet pas një vakti, për mëngjes ose pasdite.Ftoi është një përbërës i shkëlqyer në përgatitjen e ëmbëlsirave me shije të vjeshtës. Në disa rajone të Italisë, ftoi është përdorur, për të bërë liker aromatik.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja kush janë OJF-të e peticionit për Vettingun (Lista) https://t.co/f8xNm8meQn https://t.co/dtcnEN8vxM
512 people follow ALB365
Twitter Pic rogerham Twitter Pic paparo_l Twitter Pic democras Twitter Pic LILLA_12 Twitter Pic ChiaraMe Twitter Pic nikoleka Twitter Pic YA4zgSWM Twitter Pic marjo037 Twitter Pic colorthe Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Policia – 2 në pranga dhe 1 nën hetim të lirë

Fier - Nga Specialistët e Sektorit të Qarkullimit Rrugor në Komisariatin e Policisë Fier u bë arrestimi në flagrancë për shtetasin...

Close