|E hënë, Qershor 26, 2017

Gjiknuri : Fati i Albpetrolit po studiohet. 

download     Tiranë – Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri thotë se qeveria po shqyrton opsionet që mund të ndiqen në raport me përspektivën e Albpetrolit. Gjatë një takimi me një grup investitorësh nga Kazakistani Gjiknuri i informoi  ata për interesin në rritje për blloqet e lira të kërkimit të naftës dhe rregullat që po hartohen për dhënien e tyre për kërkim.

Investitorët kërkuan të njihen me potencialin e fushave të kërkimit të naftës ashtu sikurse me përspektivën që ka qeveria shqiptare në raport me kompaninë e naftës Albpetrol.
Ministri Gjiknuri deklaroi se gjatë muajve të fundit ka patur zbulime të reja në zonën e Shpiragut nga Shell&Petromanas çka flet për potencialin e lartë që ka vendi në drejtim të rezervave në naftë. Investitorët u interesuan edhe për zhvillimet në energjitikë ku konkretisht diskutimet u ndalën tek projektet e mëdha si hidrocentralit i Skavicës.

Ministri Gjiknuri shprehu interesin e tij që investitorët nga Kazakistani të shikojnë mundësinë e angazhimit në ndërtimin e TEC-it të përbashkët me Kosovën i cili do të përbënte një investim të rëndësishëm për sistemin energjitik në të dyja vendet.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Eksportet pësojnë rritje

Eksportet shqiptare kanë pësuar rritje të lehtë gjatë muajit prill me rreth 1.5%. Rritja është ndikuar kryesisht nga fasonët dhe...

Close