|E martë, Shkurt 21, 2017

Gjuha greke , gjuhë e dytë në shkollat ruse 

Gjuha greke do të jet gjuha e dyt që do të mësohet në shkollat ruse. Vendimi përfundimtar dhe miratimi i manualeve të trajnimit është nënshkruar nga Ministri rus i Arsimit, Olga Vasilieva, më 10 nëntor.

Vendimi Ministror u parapri nga një propozim për mësimin e greqishtes, si një përzgjedhje gjuhës nga shtëpi moderne letërsisë greke në Universitetin e Kuban në Krasnodar (jug Rusia), në politikën e vendit për mësimin e gjuhëve të pakicave në rajon.

Më në fund ka vendosur arsimin në gjuhën greke si gjuhë të dytë / të huaj të dhënë në të gjithë territorin e Federatës Ruse dhe në veçanti StDimotikou djegur në të tre klasat e shkollës së mesme.

“Ne jemi shumë të lumtur dhe të kënaqur për shkak se kemi marrë në këtë pikë, është futja e dukshme e greke për herë të parë në shkollat e gjuhës ruse. Kjo është një feat që mori disa vite të përgatitjes.

Manualet për mësimin e gjuhës greke si gjuhë zgjedhore si një nga gjuhët që mund të zgjidhen nga studentët rusë në klasat e fundit të shkollës fillore dhe shkollës së parë të lartë është gati. Përgatitur në punën e bërë kryesisht në Universitetin Kuban “, tha rektori i Aristotelit, Perikliu Mitkas një konferencë për shtyp për prezantimin e përpjekjes së re, në të cilën vendimtare ishte kontributi i programit të caktuar Aristotelit ‘Jason’, duke krijuar dhe mbështetje praktike bërthamat e studimit greke në universitetet e zonës së Detit të Zi.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Kryeopozitari rus synon të kandidojë për president

Udhëheqësi opozitar dhe aktivisti anti-korrupsion Alexei Navalny nuk u dëshpërua kur një gjykatë në Kirov vendosi më 8 shkurt se...

Close