|E enjte, Qershor 29, 2017

Gjykatat pa rroga. 

CourhouseTirane – Gjykatat shqiptare janë në një amulli personeli. Ndërkohë që disa prej tyre nuk kanë stafin e kërkuar në disa të tjera ka më shumë nga sa e parashikon organika.

Kjo ka shkaktuar vonesën e rrogave për gjykatat, madje dhe pa gjetur një formë të re të zgjidhjes. Në mbledhjen e komisionit të ligjeve, ministri i Drejtësisë Nasip Naço ka akuzuar sërish KLD për situatën e krijuar.

Ai u shpreh se i ka kërkuar që të vendosë transferimin e gjyqtarëve që janë më tepër nga sa parashikon ligji. Por pa marrë asnjë përgjigje. Për këtë Naço ka ilustruar me rastin e Gjykatës së Lushnjes ku janë tre anëtarë të togave të zeza  më shumë se stafi i leruar. Pagat në këtë rast janë pezulluar për shkak të kapërcimit të fondit. Por i çuditshëm është fakti se në gjykatën e shkallës së parë janë tetë pozicione të paplotësuara duke krijuar një ngërç më të madh të funksionimit. Në këtë mënyrë Naço ka dhënë dhe një herë sinjalet për kërkesën e ndryshimit thelbësor të sistemit të drejtësisë.

E parashikuar kjo dhe me rishikimin e emrave dhe detyrimeve që kanë palët. Por Naço shtoi se respekton ndarjen e pushteteve. Dhe se pavarësisht akuzave, që ai shtroi në komisionin e ligjeve, i bën dhe si një nga anëtarët e KLD. Por se kërkesat që ai ka bërë në këtë institucion të lartë të drejtësisë kanë mbetur në ajër. Pavarësisht se ai shtoi se ka besim në integritetin e presidentit të republikës Bujar Nishani si kryetar i KLD si dhe të nënkryetarit Elvis Çefa.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Skënder Tufa : Sot protestë me domate kundër Erjon Veliajt.

      Tiranë - Sot të burgosurit politikë përpara ministrisë së Mirëqenies Sociale zhvilluan tubimin e radhës, ashtu siç kishin paralajmëruar...

Close