|E enjte, Qershor 22, 2017

Greqia tundet nga termetet. 

Athine – 1420435Sizmologët Alert janë vene pas tërmetit të fuqishëm prej 6.3 ballë të shkallës Rihter që ndodhi në 00:25 mesditë në mes të Lemnos dhe Samothrace , duke plagosur tre vetë dhe duke shkaktuar dëme të vogla .
Deri tani të dhënat flasin për dëmet në aeroportet e Samothrace , Lemnos , në Muzeun Arkeologjik të Myrina dhe infrastrukturës IMBROS .
Epiqendra ndodhet në lindje , me shkencëtarët kane shkuar për të monitoruar nga afër këtë fenomen .
Zougla.gr kontaktuar Dr Gerasimos Chouliara , hetues kryesor i Sizmologjisë , i cili tha se tërmeti ishte në zonën e detit dhe një thellësi prej 20 km
” Ata ndjekin dhe dridhjet e reja . Nuk është një sekuencë e pasur e sizmike dhe të presin për të përfunduar në mënyrë që të dini nëse ajo ishtetërmet kryesor , “tha z Chouliaras . Pozitive – sipas sizmologu – është se epiqendra ishte vendosur relativisht larg nga ishulli dhe mjaft të thellë .
Nga ana e tij , Profesor i Gjeofizikës në Auth Kostas Papazachos deklaroi per sitin zougla.gr se ky është një tërmet në zgjerimin e defektit Anatolisë dhe ka pasur kohëzgjatje të gjatë , por me ndikim të kufizuar Faji i lindjes
Zona e defektit veri Anatolisë ka një gjatësi prej 1.400 km qe ndan pjatë Anatolian , i cili lëviz në drejtim të perëndimit nga pjatë Euroazisë .
Lëvizja e zonës faji është në rritje të vazhdueshme : kjo ishte 6.5 mm / vit pesëmbëdhjetë vjet më parë , arriti në 17 mm / vit në pesë vitet e mëparshme dhe arrin 20-30 mm / vit sot , shkon në jugperëndim .
Epiqendra e tërmetit të sotëm është e vendosur në lindje Anatolisë . Sekuenca H sizmike regjistrohen në zonën e detit në mes të Lemnos dhe Samothrace është veçanërisht i pasur .
Dr Gerasimos Chouliaras , sizmologjisë kryesor hetues , duke treguar se stimulimi vërejtur në zonë , pasi ka pasur shumë tërmete përgjatë faj .

alb365.com/zougla.gr

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Qarku Fier gati të shkojë në votim https://t.co/RwuFVYKxIg via @wwwalb365com
11,397 people follow ALB365
Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic McBrideM Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Xhuvani lë mandatin e deputetes . “Ai është im bir, drejtësia të bëjë punën e sajë”.

Tiranë - Deputetja socialiste Luiza Xhuvani i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Kuvendit Ilir Meta, pas...

Close