|E hënë, Shkurt 19, 2018

Hakeri nga Fieri kërkohej nga Amerika, kishte vjedhur 530 milion 

I kërkuar nga drejtësia amerikane, këtë të hënë policia e shtetit ka vënë në pranga një shqiptar të moshës 25 vjeçare, i vënë nën akuzë për krime kibernetike në SHBA.

Aldo Ymeraj i lindur dhe banues në Fier ishte pjesë e një organizate kriminale dhe shite të dhëna të vjedhura kartash krediti në internet, duke i shkaktuar dëme të mëdha konsumatorëve.

Humbja në total e kryer nga kjo organizatë “hacker-ash” shkonte në shifra marramendëse prej 530 milionë dollarësh.

36 persona janë ndaluar si pjesëtarë të kësaj organizate teksa grupi quhej “Infraud” dhe ishte krijuar në vitin 2010 nga Svyatoslav Bondarenko, një 34 vjeçar ukrainas.

 

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Zjarri mbi banesa, nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme (fotot)

Mali i Zi - Përkundër...

Close