|E hënë, Shkurt 20, 2017

Hani 6 hudhra të pjekura dhe shikoni çfarë i ndodhë trupit në 24 orë 

Hudhra konsiderohet si ndër ushqimet më të shëndetshme në planet sepse e trajton shtypjen e lartë të gjakut, shtypjen e ulët të gjakut, sulmet në zemër, sëmundjet koronare të zemrës, kolesterolin e lartë të trashëguar, arterosklerozën dhe shumë probleme tjera shëndetësore.

Veç kësaj, hudhra është e aftë të parandalojë krijimin e angiotensinit II dhe ju ndihmon t’i relaksoni enët e gjakut, transmeton Telegrafi.

Njerëzit e përdorin hudhrën më së shumti në kuzhinë sepse është perime e fuqishme dhe, sipas ekspertëve, konsumimi i gjashtë karafilave të pjekur të hudhrës do t’ju sjell rezultate të pabesueshme. Në këtë artikull do t’ju tregojmë për përfitimet shëndetësore të hudhrës.

Ja çfarë do t’i ndodhë trupit pasi t’i keni ngrënë gjashtë karafila të pjekur të hudhrës:

Orën e parë: Gjatë orës së parë hudhra tretet në stomak dhe rikthehet në ushqim për trupin

2 – 4 orë: Pas dy deri në katër orë, hudhra i ndihmon trupit t’i luftojë rrezatimet e lehta dhe qelizat ekzistuese kanceroze në trup.

4 -6 orë: Gjatë këtyre orëve përfitimet e hudhrës njihen nga metabolizmi i cili e aktivizon procesin e heqjes së lëngjeve të tepërta dhe e djegë dhjamin e trupit.

6 – 7 orë: Pasi të kenë udhëtuar në qarkullim të gjakut, vetitë antibakteriale të hudhrës fillojnë të kryejnë procesin e tyre kundër baktereve në trup.

7 – 10 orë: Gjatë kësaj periudhe, hudhra e mbron trupin kundër oksidimit pasi që vlerat ushqyese veçse kanë luajtur rol të mahnitshëm në nivelin qelizor.

10 – 24 orë: Pas tretjes (në orën e parë), hudhra fillon procesin e pastrimit të thellë, i cili i përfshinë këto procese pasuese:

– Hudhra e rritë nivelin e mbrojtjes natyrale të trupit dhe e forcon sistemin e imunitetit

– Hudhra ndihmon në parandalimin e hyrjes së metaleve të rënda në trup

– Hudhra ndihmon në përmirësimin e forcës së eshtrave

– E përmirëson performancën atletike

– Ju ndihmon ta përmirësoni jetëgjatësinë e qelizave

– Ndihmon në rregullimin e niveleve të kolesterolit etj.

alb365/Telegrafi/

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Ja shqiptari në listën e anëtarëve sekret të Iluminatit https://t.co/cl79jwTHkL https://t.co/3sdJPBddcW
505 people follow ALB365
Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic DigitalT Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Desara Karaiskaj – Gazetaria që lavdëron ata që shanë e gjithë media

Nga HAZBI DIDA - Jam shumë i habitur, por njëherazi edhe i zhgënyer me pozicioni që marrin disa personazhe publike...

Close